Не донарахували ЄСВ до мінімального страхового внеску: як виправити помилку у формі № Д4
У грудні 2018 року помилково не визначили суму різниці між мінімальною та фактичною зарплатою (додаткову базу нарахування ЄСВ) для працівника, який частину місяця перебував у відпустці без збереження зарплати. Як тепер донарахувати таку різницю та суму ЄСВ за грудень і чи можна її відображати із КТН «13»?
ВІДПОВІДЬ: Справді, якщо фактична зарплата працівника за відпрацьований місяць менша за розмір мінімальної зарплати, то визначається додаткова база нарахування ЄСВ як різниця вказаних сум. Цього вимагає ч. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VІ (далі — Закон про ЄСВ).
Своєю чергою, ситуація з відпусткою без збереження зарплати, яка припала лише на частину місяця, також потрапляє під вплив вимог зазначеної вище норми Закону про ЄСВ. Пояснімо.
Згідно з п. 9 р. ІІІ Інструкції № 449, вимоги щодо нарахування ЄСВ на зарплату, яка не перевищує розміру мінімальної, не застосовуються, зокрема, до зарплати працівників, яким надано відпустки без збереження зарплати відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР (на період проведення АТО). До того ж відсутній обов’язок нараховувати ЄСВ із розміру мінзарплати, якщо працівник увесь місяць перебував у відпустці без збереження зарплати, а отже, немає й бази для нарахування ЄСВ.
Тому якщо в грудні 2018 року частину місяця працівник перебував у відпустці без збереження зарплати, а розмір його зарплати за відпрацьовані дні в грудні був меншим за мінзарплату, тоді обчислюють різницю, яка буде додатковою базою нарахування ЄСВ за ставкою 22%. Таку суму різниці та суму нарахованого на неї ЄСВ варто було показати у Звіті з ЄСВ (Форма № Д4) за грудень 2018 року.
У разі якщо помилково цього не зробили, то в поточному місяці можна провести в бухобліку донарахування ЄСВ і показати його у Формі № Д4 за звітний місяць.
Керуючись п. 9 р. IV Порядку № 435, у таблиці 6 Форми № Д4 у графі 10 «Код типу нарахувань»використовуємо для відображення суми різниці між мінімальною та фактично нарахованою зарплатою такий код типу нарахувань:
- 13 — за звітний місяць. Цей тип нарахувань застосовується для сум у поточному звітному місяці за попередні лише в певних випадках, зокрема:
- під час нарахування сум допомоги з тимчасової непрацездатності за попередні місяці;
- під час нарахування сум у зв’язку з вагітністю та пологами за попередні місяці;
- 14 — за попередні періоди у зв’язку зі здійсненням перерахунку в разі звільнення працівника за попередні періоди, пов’язані з уточненням днів використаної наперед відпустки (у зв’язку зі сторнуванням).
Як бачимо, жоден із цих кодів типу нарахувань не підходить для відображення донарахованих сум ЄСВ на додаткову базу (різницю між мінімальною зарплатою та фактичною) за минулі періоди у зв’язку з помилковим невизначенням такої бази в минулому місяці. Адже в розглядуваній ситуації не йдеться про нарахування сум лікарняних (декретних) або ж про перерахунок сум відпускних під час звільнення.
Для відображення самостійного донарахування сум ЄСВ на зарплату, нараховану в попередніх звітних періодах, відведено код типу нарахування «2».
Як в описаному випадку заповнити таблицю 6 Форми № Д4, покажемо на прикладі.
Приклад
Посадовий оклад працівника — 4000 грн. Із 3 по 16 грудня працівник перебував у відпустці без збереження зарплати. Решту робочих днів грудня відпрацював повністю.
За таких обставин працівникові в грудні 2018 року нарахували зарплату в розмірі:
4000 грн : 20 р.дн. х 10 р.дн. = 2000 грн.
Сума ЄСВ, нарахована в грудні 2018 року на фактичну зарплату, становить:
2000 грн х 22% = 440 грн.
Сума ЄСВ, яка мала бути нарахована на суму різниці між мінімальної та фактичною зарплатою, сягає:
(3723 грн – 2000 грн) х 22% = 379,06 грн.
Як відобразити в таблиці Форми № Д4 за січень 2019 року донарахування суми ЄСВ, див.фрагмент цієї форми.
Фрагмент таблиці 6 Форми № Д4 за січень 2019 року

Натисніть на картинку для перегляду в збільшеному вигляді
Донараховані суми ЄСВ також потраплять у таблицю 1 Форми № Д4 за січень 2019 року:
- рядок 4.1.1 «22,0%, 36,76 – 49,7%, у т.ч. донараховано до мінімальної заробітної плати» — 376,06 грн;
- рядок 4.4 «Сума виплат, на яку донараховано єдиний внесок» — 1723,00 грн;
- розділ 4 рядок «Зміст помилки» — опис допущеної помилки, приміром: «донараховано суму ЄСВ на різницю між мінімальною зарплатою та фактичною зарплатою за грудень 2018 року (3723 грн – 2000 грн) х 22%».
Однак візьміть до уваги, що за таке донарахування ЄСВ уже загрожуватимуть штрафні санкції, передбачені п. 3 ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ: штраф у розмірі 10% донарахованої суми за кожен повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш ніж 50% суми донарахованого ЄСВ. Адже, по суті, платником не було своєчасно нараховано ЄСВ, а надалі самостійно його донараховано.
Володимир ПОЛЬОВИЙ,
консультант із питань бухгалтерського обліку й оподаткування