Звітний період для сільгоспвиробників: кому календарний рік, а кому з 1 липня по 30 червня

Листопад 2, 2016 1 By admin

Із 2016 року змінилися правила звітування з податку на прибуток. За який період мають подавати декларацію з податку на прибуток сільгоспвиробники? Хто повинен звітувати за календарний рік, а хто за період із 1 липня по 30 червня?

ВІДПОВІДЬ: Із 2016 року сільгосппідприємства фактично можуть обирати, як їм звітувати — за календарний рік із 1 січня по 31 грудня, чи звичний «сільгоспрік» із 1 липня по 30 червня. Пояснімо.

Річний період

В оновленому п. 137.5 ПКУ мовиться, що річний податковий звітний період установлено зокрема для виробників сільськогосподарської продукції (пп. «б» п. 137.5 ПКУ).

При цьому з метою обкладення податком на прибуток до підприємств, основною діяльністю яких є виробництво сільськогосподарської продукції, належать підприємства, дохід котрих від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва за попередній податковий (звітний) рік перевищує 50% загальної суми доходу.

Річний період розпочинається із 1 січня та закінчується 31 грудня. Та виробники сільськогосподарської продукції, визначеної ст. 209 ПКУ, можуть обрати річний податковий (звітний) період, який розпочинається із 1 липня поточного звітного року та закінчується 30 червня наступного звітного року.

Тобто звітний період із 1 липня по 30 червня можна вибрати (це право, а не обов’язок), щоправда, лише тим сільгоспвиробникам, які:

  • мають частку доходу від продажу продукції власного виробництва за попередній звітний рік понад 50%;
  • виробляють сільгосппродукцію зі ст. 209 ПКУ — а це товари, зазначені в товарних групах 1–24, товарних позиціях 4101, 4102, 4103, 4301 згідно з УКТ ЗЕД (п. 209.7 ПКУ).

Право обирати, вочевидь, пов’язано з тим, що під час формування фінансової звітностісільгосппідприємства виходять зі стандартного періоду — календарного року (ч. 1 ст. 13 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XIV). А при визначенні податку на прибуток за основу беруть саме фінрезультат плюс/мінус різниці (якщо підприємство їх використовує) (пп. 134.1.1 ПКУ). Відповідно, якщо сільгоспвиробник із метою податку на прибуток обере період із 1 липня по 30 червня, йому доведеться визначати фінрезультат за такий нестандартний для бухобліку період. Саме цим, найімовірніше, і надали сільгоспвиробникам змогу обирати з податку на прибуток звітувати за календарний рік або за період із 1 липня по 30 червня.

Чи потрібно сільгоспвиробнику, що відповідає згаданим вище умовам, якимось чином повідомляти про обрання періоду з 1 липня по 30 червня?

Ні, не потрібно. ПКУ цього не вимагає. Достатньо подати декларацію за відповідний обраний період. При цьому ніде в ПКУ не йдеться про заборону змінювати підхід. Щоправда, для цього доведеться подати декларацію за півріччя.

Наприклад, підприємство звітує за період із 1 липня 2015 року по 30 червня 2016 року, однак надалі планує звітувати за підсумками календарного року. У такому разі логічно було б по закінченні 2016 року відзвітувати за період  — друге півріччя та, відповідно, із 2017 року звітувати за календарний рік. Водночас наголосимо, що якихось рецептів для таких ситуацій ПКУ не прописує. Та схожої логіки дотримуються податківці, говорячи про перехід колишнього платника єдиного податку (група 4) на сплату податку на прибуток із вибором звітного періоду з 1 липня по 30 червня. Процитуймо його (підкатегорія 102.23.01 системи «ЗІР»):

«Із якого звітного (податкового) періоду сільськогосподарський товаровиробник, який із 01.01.2016 р. перейшов зі сплати єдиного податку четвертої групи на загальну систему оподаткування, може застосовувати річний податковий період для виробників сільськогосподарської продукції?».

 «Якщо виробник сільськогосподарської продукції, який із 01.01.2016 р. перейшов зі сплати єдиного податку четвертої групи на загальну систему оподаткування, отримав за підсумками попереднього звітного (податкового) року дохід від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва в розмірі не менш як 50 відсотків загальної суми доходу, то такий сільськогосподарський товаровиробник може для цілей обкладення податком на прибуток використовувати річний податковий період, який розпочинається із 1 липня поточного звітного року й закінчується 30 червня наступного звітного року.

При цьому такому платнику слід подати окремо Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за період із 01.01.2016 р. по 01.07.2016 р., а починаючи з 1 липня 2016 року можна застосовувати річний податковий період, який починається із 1 липня поточного звітного року і закінчується 30 червня наступного звітного року».

Слова «можна застосовувати» у роз’ясненні контролерів іще раз підтверджують право вибору.

Чи можна сільгоспвиробнику не подавати декларацію за період із 1 липня 2015 року по 30 червня 2016 року, якщо він бажає відзвітувати за календарний 2016 рік?

На жаль, навряд чи це можливо на практиці. Заковика в тому, що календарний рік як період для сільгоспвиробника з’явився із 2016 року. І можна було б говорити, що йому дозволено вже звітувати за календарний 2016 рік. Але тоді лишається запитання: як відзвітувати за друге півріччя 2015 року, аби перейти на «календарне» річне звітування? Оскільки такі перехідні моменти не врегульовані ПКУ, вважаємо, що безпечніше відзвітувати за період із 1 липня 2015 року по 30 червня 2016 року. А якщо бажання застосовувати календарний рік як період для подання декларації з податку на прибуток лишиться, то подати потім декларацію за друге півріччя 2016 року й, відповідно, у 2017 році вийти на календарний рік для подання декларації з прибутку.

Та оскільки час іще є, для вирішення питання можна звернутися до податківців за індивідуальним роз’ясненням (ст.ст. 52, 53 ПКУ) щодо таких перехідних моментів.

Строк подання річної декларації

Річну декларацію з податку на прибуток сільгоспвиробники подають протягом 60 календарних днів після закінчення річного звітного періоду (пп. 49.18.3 ПКУ).

Тож декларацію за період із 1 липня 2015 року по 30 червня 2016 року сільгоспвиробнику треба буде подати не пізніше 29 серпня 2016 року. Про таку граничну дату для цього «сільгоспперіоду» говорять і податківці в підкатегорії 102.23.01 системи «ЗІР».

Звернімо увагу, що колишньому єдиннику групи 4, який із 2016 року перейшов на податок на прибуток, можна:

  • звітувати за календарний 2016 рік (декларацію подати за 2016 рік не пізніше 1 березня 2017 року)

або

  • перейти на період із 1 липня по 30 червня. Тоді окремо подати декларацію за перше півріччя 2016 року, а потім за період із 1 липня 2016 року по 30 червня 2017 року. Питання — у який строк подати йому декларацію за перше півріччя 2016 року? Адже формально в нього як сільгоспвиробника річний період (п. 137.5 ПКУ), а подає він таку піврічну декларацію для переходу на «річний спеціальний сільгоспперіод». Тож повністю може розраховувати на 60 днів для подання. Та, вважаємо, краще перестрахуватися й відзвітувати впродовж 40 днів, тобто не пізніше 9 серпня 2016 року, аби скасувати можливі питання.

Резюмуємо

Сільгосппідприємства можуть звітувати або за календарний рік, або за період із 1 липня по 30 червня. Якимось чином повідомляти податківцям про вибір періоду не потрібно. Вони зрозуміють це по тому, коли підприємство подасть декларацію (за який період).

При цьому оскільки до 2016 року сільгоспвиробники використовували період із 1 липня по 30 червня, то в них може виникнути питання про перехід на календарний рік. Процедури цього не прописано. Вважаємо, що їм слід відзвітувати за період із 1 липня 2015 року по 30 червня 2016 року, а по завершенні 2016 року, якщо буде бажання звітувати за календарний рік, подати декларацію за друге півріччя 2016 року та з 2017 року перейти на подання декларації за календарний рік. Якщо бажання змінювати період на календарний не виникне, то, відповідно, сільгосппідприємство відзвітує за період із 1 липня 2016 року по 30 червня 2017 року за звичним для себе періодом.

Важливо: при заповненні декларації сільгоспвиробники мають поставити відмітку в полі 9 — це нове поле, якого не було раніше. У ньому проставляються особливі відмітки — приналежність до «особливих» платників податку на прибуток. Звичайні підприємства тут нічого не заповнюють. Ці особливі відмітки передбачені й для виробника сільськогосподарської продукції.

Галина МОРОЗОВСЬКА,

експерт із питань оподаткування й обліку