Застосування РРО у 2017 році: реалізація пального і технічно складних побутових товарів

Лютий 11, 2017 0 By admin

Новації-2017 не оминули й порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі − РРО). Йдеться про Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» від 20.12.2016 р. № 1791-VIII (далі — Закон № 1791). Важливими є, зокрема, зміни до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі — Закон про РРО) та п. 296.10 Податкового кодексу України (далі − ПКУ).

Пальне

Насамперед зміни в порядку застосування РРО зачепили суб’єктів господарювання, які реалізують пальне. Адже з 2017 року для них запроваджено додаткову вимогу — під час попереднього програмування РРО для пального слід зазначати не лише найменування, ціну та кількість, а й код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.

У разі проведення розрахункових операцій через РРО без дотримання згаданого режиму попереднього програмування до суб’єктів господарювання застосовуватимуть штрафні санкції в розмірі п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян(далі − НМДГ).

Технічно складні побутові товари

Ще одна РРО-новація стосується суб’єктів господарювання, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту. Адже для них запроваджено обов’язкове застосування РРО під час їх реалізації. Це нововведення поширюється і на підприємців-єдиноподатників незалежно від обраної ними групи єдиного податку й обсягу річного доходу.

Тобто застосовувати РРО в разі продажу технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, повинні як єдиноподатники першої групи, які провадять діяльність на ринках, так і єдиноподатники другої і третьої груп незалежно від обсягу річного доходу. Для них визначальною умовою для застосовування РРО є реалізація відповідного виду товарів, а саме — технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту.

Поняття «технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту» наведене в Законі України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 р. № 1023-XII (далі — Закон № 1023). Зокрема, технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту, — це непродовольчі товари широкого вжитку (прилади, машини, устаткування тощо), які складаються з вузлів, блоків, комплектувальних виробів, відповідають вимогам нормативних документів, мають технічні характеристики, супроводжуються експлуатаційними документами і на які встановлено гарантійний строк (п. 25.1 пп. 1 Закону № 1023).

Але для визначення обов’язку застосування РРО Кабмін має встановити перелік груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні. Для цього законотворці надали тримісячний строк із дня набрання чинності Законом № 1791 (тобто до 31.03.2017 р.).

До речі, на своїй офіційній сторінці у Facebook Мінфін також розмістив відповідне повідомлення, де йдеться про визначення переліку груп технічно складних побутових товарів. Як пояснює Мінфін, норми Закону про РРО не пов’язані з наявним переліком товарів, наведеним у Порядку гарантійного ремонту (обслуговування) або гарантійної заміни технічно складних побутових товарів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 р. № 506.

Тож поки що для підприємців-єдиноподатників застосування РРО у разі продажу технічно складних побутових товарів тимчасово відтерміновується (до встановлення Кабміном переліку груп технічно складних побутових товарів). Певна річ, що до затвердження зазначеного переліку підприємців-єдиноподатників не зможуть притягувати до відповідальності за продаж технічно складних побутових товарів без застосування РРО.