Закон 5503: від індексації ставок податків і зборів до нового різновиду перевірок

Січень 30, 2013 0 By admin

 Підготовлено експертами Компанії «Дінай», www.dinai.com
   
   

ЗАКОН 5503: ВІД ІНДЕКСАЦІЇ СТАВОК ПОДАТКІВ І ЗБОРІВ ДО НОВОГО РІЗНОВИДУ ПЕРЕВІРКИ

   
   Новий рік приніс численні зміни до Податкового кодексу України, зокрема, їх містить і Закон N 5503-VI від 20.11.2012 р. Здебільшого вони покликані збільшити ставки податків та зборів. Але не обійшлося без “новорічно-різдвяних сюрпризів”. Про все це ми поговоримо у нашій статті.
   
   Застосування пільг
   
   Зазнала змін одна з найбільш обговорюваних статей ПКУ – ст. 4 “Основні засади податкового законодавства України”. Нагадаємо, що відповідно до п. 4.1.9 ПКУ, зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш, як за 6 місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому діятимуть нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року. За два роки правління ПКУ важко пригадати хоча б один випадок, коли б ця норма виконувалася.
   
   Незважаючи на це, у статті з’явився новий пункт (п. 4.5), за яким при встановленні або розширенні існуючих податкових пільг, вони застосовуються з наступного бюджетного року. Але у будь-якому разі ця норма має узгоджуватися з вищезгаданим пп. 4.1.9 ПКУ. А в це практично не віриться!
   
   Новий вид перевірки – електронна
   
   Зустрічайте – документальна невиїзна позапланова електронна перевірка (або просто – електронна перевірка). Нею вважається перевірка, що проводиться на підставі заяви платника податку з незначним ступенем ризику до органу ДПС, в якому він перебуває на податковому обліку. 
   
   Для довідки! Згідно з п. 77.2 ПКУ до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на органи ДПС. 
   Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки.
   Критерії відбору підприємств з незначним ступенем ризику наводяться у пп. 4.2.3 Методичних рекомендацій, затверджених наказом ДПАУ N 190 від 01.04.2011 р.
   
   
   Заява подається за 10 календарних днів до очікуваного початку проведення електронної перевірки. Форму заяви, порядок її подання, прийняття рішення про проведення електронної перевірки має затвердити Мінфін. Поки що цього не сталося! 
   
   Крім заяви, для проведення перевірки підприємству потрібно подати до ДПС в електронній формі документи, які пов’язані з обчисленням та сплатою податків і зборів. Але законодавці уточнюють, що мова йде про ті документи, які створюються таким платником податків в електронній формі та зберігаються на машинних носіях. Тобто, мова йде не про всю “первинку”, а лише про документи, які пов’язані з обчисленням податків, створюються електронно та зберігаються на машинних носіях. Але знову ж таки, більше про порядок подання такої інформації ми знатимемо тільки після того, як над ним почаклує Мінфін. 
   
   Результат перевірки увінчає довідка, складена у 2-х примірниках та підписана податківцями, які безпосередньо проводили перевірку. Примірник довідки для ознайомлення та підписання вручається особисто платнику податків. На це відведено 5 робочих днів з дня її вручення. Якщо з результатами перевірки її ініціатор не погоджується, то він зобов’язаний підписати довідку та має право подати свої заперечення, що є складовою довідки. Заперечення розглядаються органами ДПС протягом 5 робочих днів. Крім того, платник податку вправі брати участь у розгляді заперечень, але таке бажання потрібно зазначити у поданих запереченнях.
   
   Якщо за результатами перевірки виявлено помилки, платник податків зобов’язаний або надіслати уто] ]>