ЄСВ сплачено, у квитанції — помилка: чи правомірний штраф

Жовтень 8, 2015 0 By admin

Я, приватний підприємець, спланував через касу банку єдиний внесок за працівників за квітень 2015 року. Касир помилився та в призначенні платежу вказав не мій ідентифікаційний номер, а номер іншої особи. Відповідно, кошти було зараховано іншій людині. Зараз податкова вимагає внести штраф, оскільки податок сплачено несвоєчасно. Але квитанцію подано до банку 07.05.15 р. До того ж у ній платником указано мене та зазначено правильний ідентифікаційний номер.

Чи повинен я нести відповідальність за такі дії?

ВІДПОВІДЬ: Якщо квитанція про сплату єдиного внеску прийнята банком до виконання 07.05.15 р.,ви не повинні нести відповідальність за несвоєчасну сплату цього внеску, адже його сплата за квітень 2015 року відбулася 07.05.15 р., а граничний строк сплати єдиного внеску за цей період — 20.05.15 р. Обгрунтуємо озвучену позицію.

Насамперед зазначимо: адміністрування єдиного внеску відбувається в порядку, передбаченому Податковим кодексом України (далі — ПКУ) (ч. 4 ст. 8 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 08.07.10 р. № 2464-VI, далі — Закон про ЄСВ).

Згідно з п. 6.2 ПКУ збором (платою, внеском) є обов’язковий платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників. А податкове зобов’язання — це сума коштів, яку платник податків, зокрема податковий агент, мусить сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, у порядку та строки, визначені податковим законодавством (пп. 14.1.156 ПКУ). На кожному платнику лежить податковий обов’язок, тобто обов’язок обчислити, задекларувати та/ або сплатити суму податку й збору в порядку та строки, визначені ПКУ законами з питань митної справи (п. 36.1 ПКУ). Отже, ключовий момент тут — сплата внеску до відповідного бюджету.

Виконанням податкового обов’язку визнається сплата в повному обсязі платником сум податкових зобов’язань у встановлений строк. Окрім того, одна з підстав для припинення податкового обов’язку в платника — його виконання, тобто сплата (п. 37.3 ПКУ). Тож необхідно визначитися з моментом сплати єдиного внеску.

А день сплати єдиного внеску готівкою — день прийняття до виконання банком документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі (п. 2 ч. 10 ст. 9 Закону про ЄСВ).

До того ж не варто плутати “сплату” із “зарахуванням”, бо законодавство окремо оперує поняттям “зарахування податку”. Відповідно до ч 5 ст. 65 Бюджетного кодексу України податки й збори (обов’язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнають зарахованими до держбюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

Однак процес зарахування податків, обов’язкових платежів — це бюджетні правовідносини, у яких платник податків не бере безпосередньої участі. Обов’язок платника — своєчасно подати банківській установі платіжний документ на перерахування єдиного внеску що й було зроблено. Тобто навіть якщо єдиний внесок було зараховано до бюджету пізніше, платник не повинен нести за це відповідальності, адже свій обов’язок зі СПЛАТИ цього внеску він виконав своєчасно. Доводить це квитанція, у якій зазначено дату сплати єдиного внеску, його суму, а також правильний реєстраційний номер облікової картки платника податків, його прізвище, ім’я та по батькові.

У разі ж заповнення поля “Призначення платежу” з порушенням вимог, визначених у Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів,митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів, затвердженому наказом Мінфіну України від 24.07.15 р. № 666, документ на переказ приймається до виконання. Водночас вважають, що платник податків сплачує грошове зобов ‘язання (код виду сплати 101 Сплата суми податків і зборів/єдиного внеску“) (п. 7 цього Порядку). Аналогічна норма була закріплена й у попередньому Порядку який затверджено наказом Міндоходів України від 22.10.13 р. № 609 (утратив чинність).

До речі, податківці в одній із відповідей Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (підкатегорія 138.01) зазначили, що за заповнення поля “Призначення платежу” з порушенням згаданого вище Порядку відповідальності чинним законодавством не передбачено.

Поза тим, варто пригадати поняття податкового правопорушення, за вчинення якого платник повинен нести відповідальність. Це протиправне діяння (дія чи бездіяльність), зокрема, платника податків, податкового агента, що призвело до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених ПКУ та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п. 109.1 ПКУ).

Проте, на нашу думку, ви не вчинили таких дій, які призвели б до порушення вимог ПКУ чи Закону про ЄСВ, що регулюють порядок сплати єдиного внеску. Адже платіжний документ на сплату єдиного внеску своєчасно подано до банку й прийнято ним до виконання. Натомість відповідно до ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ штрафну санкцію застосовують саме за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску, тоді як ми з ясували, що день його сплати — день прийняття банком платіжного документа на переказ готівки. А це було зроблено в межах установленого законом строку.

Валентин СОВА, юрист, м. Київ