Які податкові наслідки, якщо фіндопомога від засновника повернена невчасно?

Грудень 23, 2014 0 By admin

Наше підприємство — річний платник податку на прибуток. 2 березня 2013 року ми отримали поворотну фіндопомогу від засновни- ка-фізособи в розмірі 100000 гривень, але повернули її лише 5 квітня 2014 року.

Підкажіть, будь ласка, як відобразити цю операцію в податковому обліку? Чи потрібно нараховувати умовні проценти?

ВІДПОВІДЬ: Умовних процентів нараховувати не потрібно. А відображати вказану операцію в податковому обліку чи ні — вирішувати Вам. Подробиці — далі.

Розпочнемо з того, що суму отриманої від засновника поворотної фіндопомоги у випадку її повернення не пізніше 365 календарних днів із дня її одержання в податковому обліку не відображають (пп. 135.5.5 Податкового кодексу України, далі — ПКУ). Однак у нашому випадку фіндопомогу повернули із запізненням. Як наслідок, Вашому підприємству слід керуватися загальними нормами підпункту 135.5.5 ПКУ У пп. 135.5.5 ПКУ зазначено: до інших доходів включають суми поворотної фіндопомоги, не- поверненої на кінець звітного періоду її нада- вачу — неплатнику податку на прибуток або пільговику. Фізособа, як ми розуміємо, потрапляє в цей список. Якщо в майбутньому платник повертає таку фіндопомогу, то він збільшує суму витрат на суму поворотної фіндопомоги за наслідками звітного податкового періоду, у якому відбулася ця операція.
Як ми вже неодноразово зазначали, якщо платник податку на прибуток звітує за річним періодом, то й для обліку поворотної фіндопомоги потрібно застосовувати той самий звітний період. Із запитання видно, що Ви повернули поворотну фіндопомогу після спливу 365 днів, але звітний період, у якому починають застосовувати загальні правила її оподаткування, не закінчився. Враховуючи викладене, на нашу думку, ні доходів, ні витрат у Вашому випадку показувати не потрібно.
Утім податківці, схоже, мають протилежну точку зору. У всякому разі такий висновок можна зробити, беручи до уваги їхню відповідь на запитання 4 Узагальнюючої податкової консультації щодо податкового обліку поворотної фінансової допомоги, затвердженої наказом Міндоходів України від 01.07.14 р. № 367.
Тож, імовірно, вони пропонуватимуть не повернену протягом 365 днів суму поворотної фіндопомоги від засновника включити до складу інших доходів. А оскільки поворотну фіндопомогу віддали до кінця календарного року, то й до інших витрат.
У такому випадку неповернену суму фіндопомоги необхідно вказати в рядку 03.12 “Суми поворотної фінансової допомоги, отриманої у звітному (податковому) періоді” додатка ІД декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженої наказом Міндоходів України від 30.12.13 р. № 872. Її виплату засновнику — відобразити в рядку 06.4.36 “Сума фактично повернутої поворотної фінансової допомоги” додатка ІВ до податково-прибуткової деки.
Що стосується умовних процентів, то їх у будь-якому разі не нараховують (пп.пп. 135.5.5, 14.1.257 ПКУ). Про них ідеться лише тоді, коли надавач поворотної фіндопомоги — платник податку на прибуток.