Яка відповідальність за відсутність акцизу у чеку РРО?
Наше підприємство торгує підакцизним товаром уроздріб. Знаємо, потрібно пере-програмувати касовий апарат, аби він видавав коректний чек РРО, в якому зазначено суму акцизного податку.
Підкажіть, будь ласка, чи передбачено штрафні санкції за відсутність у чеку РРО інформації про роздрібний акцизний податок?
ВІДПОВІДЬ: Так, Ви абсолютно правильно зауважили: чек РРО повинен містити інформацію про роздрібний акцизний податок. Однак, на нашу думку, санкцій за цей факт не буде. Розкладемо по поличках що й до чого.
Усі торговці, які продають підакцизний товар уроздріб, зобов’язані з 01.01.15 р. подбати про перепрограмування РРО.
Беремо до уваги, що в додатку до Вимог щодо реалізації фіскальних функцій РРО для різних сфер застосування, затверджених постановою КМУ від 18.02.02 р. № 199, визначено формат і розрядність даних, які зберігаються у фіскальній пам’яті РРО. Тобто в чеку можна пробити не менше шести груп з оподаткування товарів (послуг). Таким чином, рядок 9 ф. № ФКЧ-1 (назва податку, літерне позначення ставки податку, ставка податку у відсотках, сума податку) дозволено повторювати відповідно до кількості податкових груп (не менше 6) — п. 3.5 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПАУ від 01.12.2000 р. № 614 (далі – Положення про розрахункові документи). Так ось. для забезпечення правильності відображення у фіскальних касових чеках (форма № ФКЧ-1) роздрібний акциз мусить фігурувати окремим рядочком.
Водночас повідомляємо, що в касовому чеку мають бути такі обов’язкові реквізити (п. 3.2 Положення про розрахункові операції):
— назва та адреса господиниці;
— індивідуальний податковий номер платника ПДВ, перед яким друкують великі літери “ПН” (для неплатників ПДВ — іденткод за ЄДРПОУ або ідентномер за ДРФО та великі літери “ІД”;
— кількість, вартість придбаного товару (отриманої послуги);
— вартість одиниці виміру товару (послуги) та найменування товару (послуги);
— літерне позначення ставки ПДВ праворуч від надрукованої вартості товару (послуги);
— позначення форми оплати (готівкою, карткою, у кредит, чеками тощо) та сума коштів за цією формою оплати;
— загальна вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах чека, перед якою друкують слово “СУМА” або “УСЬОГО”;
— літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальна сума ПДВ за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), на початку рядка — великі літери “ПДВ”;
— порядковий номер касового чека, дата (день, місяць, рік) та час (година, хвилина) проведення розрахункової операції;
— фіскальний номер РРО, перед яким друкують великі літери “ФН”;
— напис “ФІСКАЛЬНИЙ ЧЕК” та логотип виробника.
Як бачите, на сьогодні серед обов’язкових реквізитів ф. № ФКЧ-1 роздрібний акцизний податок не зазначено. Отже, ми вважаємо: за відсутності у фіскальному касовому чеку роздрібного акцизного податку немає підстави для нарахування штрафних санкцій по п. 1 ст. 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.95 р. № 265/95-ВР.
Останні становлять 1 грн за перший проступок протягом календарного року; 100% — за повторний прогріх того самого року; 5-кратний штраф — за третє та кожне наступне поширення в поточному році. Однак їх застосовують тільки за чітко визначений список відхилень від правил оформлення розрахункових операцій, а саме:
— проведення розрахункових операцій із використанням РРО на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг);
— непроведения розрахункових операцій через РРО із фіскальним режимом роботи;
— невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті;
— нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції.
Тож, наразі санкції за відсутність у чеку РРО роздрібного акцизного податку не передбачено.