Як виправити помилку у фінзвіті, що подавався до Податкової

Грудень 26, 2014 0 By admin

Подали до податкової фінансовий звіт за 2013 рік, де неправильно указана собівартість реалізованої продукції (занижена). Податківці звірили дані між річною податковою декларацією з податку на прибуток і фінзвітом. Тепер же вимагають подати уточнюючу декларацію з податку на прибуток із донарахуванням податку та самоштрафу.
Як виправити помилку: подавати новий звіт чи виправляти помилку в наступному кварталі?

ВІДПОВІДЬ: Окрім об’єктивних причин розбіжностей між декларацією та фінзвітом, може мати місце помилка у фінзвіті, а не в декларації. Робити висновок про помилку в податковій декларації зважаючи лише на такі порівняння, — занадто фіскальний підхід. Адже спочатку потрібно було б розібратися в ситуації. За таких обставин контро­лери мали б направити підприємству письмовий запит із проханням пояснити причини розбіжностей, а вже на підставі відповіді робити висновок. В описаній ситуації, найімовірніше, «пропозиція» від контро­лерів подати уточненку з податку на прибуток була в усній формі.

Для виправлення бухпомилки за основу беруть П(С)БО. Як зазначають контролери (підкатегорія 102.30.03 «ЗІР» та «Вісник податкової служби України» № 12 за 2012 рік), у такому випадку потрібно керуватися П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах». Там усі помилки поділяються на дві основні категорії:

  • допущені в попередніх роках;
  • допущені у звітному році.

Від категорії помилки залежить і методика її виправлення. У нашому варіанті помилка допущена в попередньому році, до того ж вона вплинула на розмір нерозподіленого прибутку (непокритого збитку). А це означає, що виправляти слід шляхом коригування сальдо рахунка 44«Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)». Зробити це потрібно (можливо) тільки у звіті за наступний період, і при цьому п. 5 П(С)БО 6 вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінансовій звітності. Але це не говорить про те, що потрібно переподавати звіт — просто у звіті за наступний період правильні дані відображаються в колонці«За аналогічний період попереднього року». Та виходячи із правильних показників, будуть сформовані результати поточного року.

Однак існує ще одна проблема. Як відомо, фін­звітність окремо подається до органів статистики, окремо — до Податкової. Із запитання видно, що підприємство звітує до Податкової лише за річною податковою декларацією з податку на прибуток. А це означає, що підприємством до Податкової подається лише річна фінансова звітність (п. 46.2 ПКУ), і контролери зможуть побачити правильні дані лише за результатами 2014 року.

Звісно, маючи бажання, не заборонено подавати правильний звіт за 2013 рік ще раз. Щоправда, форма фінансової звітності (ні паперова, ні електронна) не містить поля «Уточнююча» чи «Нова звітна», тому переподати її до Податкової майже неможливо. Якщо направляти електронкою, то надійде відповідь, що аналогічний звіт уже подано. Але програмне забезпечення з формування електронної звітності надає змогу формувати документ із новим порядковим номером. Та, на нашу думку, так можна вчинити, лише якщо новий фінзвіт подається до настання граничного строку. Якщо після — податківці можуть надати йому статус «До відома».

Підсумуємо

Переподавати фінзвітність не потрібно. Після виправлення помилок у бухобліку правильні дані будуть відображені у фінзвіті за 2014 рік. До цього часу бажано скласти лист до Податкової, де докладно описати суть помилки. А якщо помилка вже виправлена в проміжній фінзвітності (подавалася до статистики), скажімо, за півріччя 2014 року, то як доказ можна і її додати до пояснень.

Георгій КЛЯШТОРНИЙ,

бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»