Як відобразити у формі №1ДФ розрахунки з підприємцями через підзвітників

Червень 1, 2015 0 By admin

Наше підприємство розраховується за товари та послуги фізосіб-підприємців готівкою — через своїх працівників з оформленням видачі коштів під звіт. Допоможіть дати раду із відображенням даних у ф. № 1ДФ.

Ми повинні фіксувати і видачу підзвітних сум, і виплати підприємцям?

ВІДПОВІДЬ: У ф. № 1ДФ мусить потрапити тільки інформація про доходи, надані підприємцям. Видачу підзвітних сум, за якими працівники вчасно відзвітували чи повернули в касу, у цьому звіті відображати не потрібно.

На підтвердження цієї істини звертаємо увагу на таке:

По-перше Коли підприємство оплачує товари чи послуги через підзвітних осіб, саме воно є покупцем (замовником) за договором та виступає джерелом виплати доходу фізособам-підприємцям. А отже,має обов’язки податкового агента. Обраний спосіб розрахунків — через таких собі посередників — підзвітних осіб — цього факту не змінює.

Підтверджують це і спеціалісти ДФСУ в під- категорії 103.25 ЗІР: “У разі виплати доходів на користь самозайнятих осіб <…> найманим працівником, який здійснює цивільно-правові дії від імені та за рахунок суб’єкта господарювання, такий суб’єкт господарювання, як податковий агент повинен відобразити в податковому розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку… “

По-друге Потрібно утримувати податок із виплат підприємцям чи ні, а інформацію про надані їм доходи слід відображати у ф. № 1ДФ на вимогу Порядку № 4. Аби лише не схибити з ознакою доходу. Якщо йдеться про виплату загальносистемнику в рамках його підприємницької діяльності, у зв’язку із чим податок на доходи не утримують, проставляють ознаку доходу “157“. В іншому разі податок утримують, а ознаку доходу для заповнення ф. № 1ДФ обирають залежно від виду виплати. Для винагород за придбані товари послуговуються ознакою “105“, за отримані послуги — “102“. Ознака “157” маркує й доходи, сплачені єдинникам незалежно від наявності такого виду діяльності в реєстрі платників єдиного податку.

Підставою не утримувати подат- ку із виплат загальносистемнику буде одержана від нього копія витягу з Єдиного держреєстру юросіб та фізосіб-підприємців, де вказано відповідний вид його діяльності (п. 177.8 ПКУ).

По-третє Суми, видані під звіт (їхня частина), мають опинитися у ф. № 1ДФ, якщо вони обернулися на оподаткований дохід працівника на підставі пп. 164.2.11 ПКУ А саме — якщо за певного сумою працівник вчасно не відзвітував і не повернув витрачені надміру кошти (детальніше — у п. 170.9 ПКУ). Це чітко зафіксовано Порядком № 4 в описі до ознаки ” 118″. Якщо ж таких оказій не виникає, додатково відображати підзвітні суми не потрібно.

До речі, у нормативці, яка стосувалася звітних періодів до 2014 року, ішлося про відображення у ф. № 1 ДФ усіх підзвітних сум. Через це, імовірно, у Вас і виникли сумніви щодо цього питання. Однак будьте певні — зараз це не так.

Коли йдеться про розрахунки з підприємцями через підзвітних осіб, у ф. № 1ДФ обов’язково фіксують нарахування та виплату доходів на користь таких суб’єктів. А підзвітні суми потрапляють до ф. № 1ДФ лише в тій ; частині, за якою вчасно не відзвітували (не надали документального підтвердження витрат) і не повернули як невикористану.