Визначаємо код товару за УКТ ЗЕД, якщо вітчизняний товар складається з кількох окремих товарів

Лютий 16, 2017 0 By admin

Як визначити код товару для відображення у податковій накладній, якщо вітчизняний товар складається із декількох окремо придбаних товарів?

З 01.01.2017 р. у ПН зазначається в окремих рядках (графа 3 табличної частини ПН) один із таких обов’язкових реквізитів, як код товару згідно з УКТ ЗЕД. Проте платники ПДВ крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.

При цьому код товару згідно з УКТ ЗЕД зазначається на всіх етапах постачання товарів від виробника чи імпортера до кінцевого споживача та незалежно від дати придбання чи виготовлення такого товару (до 1 січня 2017 року чи після цієї дати). Такі  зміни стосуються також і РК, які складаються з 1 січня 2017 року, незалежно від дати складання ПН (до 1 січня 2017 року чи після цієї дати), до яких складаються РК (додатково див. лист ДФСУ від  20.01.2017 р. №1312/7/99-99-15-03-02-17).

Якщо складається ПН за нормами п. 198.5 та ст. 199 ПКУ код товару згідно з УКТ ЗЕД не зазначається.

Отже, нові вимоги стосуються будь-яких товарів, які будуть реалізовані починаючи з 01.01.2017 р., і ніяк не залежать від періоду придбання чи країни походження товарів. Але згідно з п. 35-1 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, до 31.12.2017 р. не застосовуються штрафні санкції (починаючи з розміру 170 грн, а потім на підставі ППР діють інші санкції у разі невиправлення помилки), передбачені п. 120-1.3 ПКУ, за помилки, допущені в ПН під час зазначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД. Але, зверніть увагу, від санкцій тимчасово звільнений продавець товару, а от у покупця товару така помилка в ПН загрожує невизнанням ПК з ПДВ.

Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується Законом від 19.09.2013 р. №584-VII “Про Митний тариф України”. Погоджуємось, що визначити код товару самостійно, якщо він складається із декількох частин заздалегідь придбаних товарів не завжди є простою справою. За консультацією можна звернутись у ТПП, хоча така послуга не є безоплатною. Як показує практика, вартість такої послуги складає приблизно 540 грн за одне найменування товару.

Отже, основними критеріями для визначення коду продукції для виробника є складові частини самого товару. Під час визначення коду товару  слід ознайомитись з примітками відповідного розділу Митного тарифу України. Наприклад, у п. 4 розділу XVI є уточнення, що у разі коли машина (включаючи комбінацію машин) складається з окремих комплектувальних вузлів (незалежно від того, чи розміщені вони окремо чи з’єднані між собою трубопроводами, трансмісійними механізмами, електричними кабелями чи іншими пристроями), призначених для забезпечення одночасного виконання чітко визначених функцій, що включені до однієї з товарних позицій групи 84 або 85, таку машину потрібно класифікувати у товарній позиції, що відповідає визначеній функції. Вітчизняним виробникам продукції зі своєї сторони рекомендуємо затверджувати коди згідно з УКТ ЗЕД внутрішніми розпорядженнями по підприємству. Наприклад, опис агрегату, призначення та основні характеристики. Наостанок залишається відкритим питання, чи будуть доводити податкові органи, що код товару не відповідає кодам УКТ ЗЕД?

Автор: Елена Водопьянова