Центр обслуговування підданих

Листопад 26, 2012 0 By admin

Відгриміли вибори, а з ними і всі передвиборні проекти запобігання перед виборцями. Посильним внеском з боку Податкової служби в цей процес став показовий проект щодо перейменування групи звичних віконець по прийняттю податкової звітності в «Центри обслуговування платників податків».
 
   Треба визнати, що останнім часом Податкова служба багато чого в своїй діяльності перебудовує згідно з розумними підходами, але цей будівельний проект явно не встигли наповнити гідним змістом. Можливо, це буде зроблено в подальшому. Тоді спробуємо поговорити, чого ж насправді хочеться. І це, як не дивно, будуть вельми тривіальні речі.
 

   Перш за все, сумнівно, що в наших умовах подібні наглядові органи повинні мати настільки послужливе назву. Ймовірно, це данина західній моді. Але там візит платника податків в такі місця супроводжується відповідними очікуваннями, тому не з’являється випадкове роздвоєння у свідомості. У нас же практика абсолютно інша, і з показною ввічливістю треба бути дуже обережним. Можна і районну прокуратуру перейменувати в «центр правової допомоги», але чи зміниться від цього результат звернення за даною адресою?
 
   Далі були красиві надувні кульки, поручні з нержавіючої сталі, показові фронтальні пандуси для інвалідів, які патріотично прийдуть заплатити податки. Виникає питання, чи повинно дійсно виглядати пристойно державна установа, в яке ти приніс звіт або прохання? Безсумнівно, повинно. Але воно не повинно викликати почуття сум’яття у пересічного громадянина, який прийшов зі скромними результатами своєї фінансової діяльності і таким же податковим звітом. Не повинно породжувати смутні сумніви щодо подальшого використання його податків. Бо кожен живе по-різному, і масштаб благодійних звершень вищого керівництва не завжди зрозумілий пересічному платнику податків. Причому, якщо з зовнішнім виглядом віконець з приймання звітності ще можна змиритися, то присутнє поряд управління податкової міліції відверто вражає своїм виглядом: «Залиш надію, всяк сюди входить …». Ці автоматичні двері і дзеркальні ліфти, ймовірно, повинні заздалегідь передбачити «ціну вирішення питання».
 
   Індивідуальна електронна черга на обслуговування. А можливо поставити питання таким чином, щоб позбавитися від черги як такої? Наприклад, зараховувати неподаною звіт як поданий з нульовими показниками? Це позбавило б від безлічі відвідувачів з пустографку. Адже беруть ж соціальні фонди заяви: «Підприємство тимчасово не веде діяльності». Пройшов звітний період, декларація не подана, реєструємо нульові показники. Хочеш відновити звітність – подавай коригуючу декларацію з усіма належними санкціями. Зустрічна перевірка показала присутність господарської діяльності – отримай аналогічні штрафи. Але штрафувати за порушення термінів при подачі пустушок – це ж ніби як несолідно в нинішнє століття інтелектуальних камеральних перевірок.
 
   Слід обговорити, чи варто в рядових податкових інспекціях взагалі утримувати консультаційні відділи, які дають «всеосяжні» консультації у формі цитування податкових законів. Чи не виглядає це як насмішка над грамотним платником податку, який вміє читати і писати. Можливо, варто розподілити інтелектуальні функції консультаційних відділів по рівнях ієрархії. Якщо в рядовий податкової інспекції можна роз’яснювати положення законів приватному підприємцю, який Податкового кодексу в очі не бачив, то паралельно слід вказати, з якого рівня ієрархії може починати діалог людина з початковим юридичною освітою. Щоб отримати відповідь по суті, а не у формі відписки, що укладається в календарні терміни. Та ще, щоб було видно логіку обгрунтування кінцевого відповіді, а все це разом відповідало б вихідного питання. Що рідко зустрічається.
 
   І це все екскурсія лише по зовнішній частині будівельного проекту «Центр обслуговування платників податків». А вже що буде, коли ми зайдемо всередину … А ми туди обов’язково зайдемо в наступних публікаціях.
 
   Сергій Бочкарьов «Дзеркало тижня. Україна »№ 42