Що Мінфін підкоригував у правилах обліку платників податків і реєстрації платників ПДВ
(коментар до наказу Мінфіну від 31.08.2015 р. № 747, далі —Наказ № 747)
Чинний із 16.10.2015 р.
Наказом № 747 унесено зміни відразу до двох нормативних документів:
1) Положення про облік платників податків та зборів, затверджене наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588 (далі —Положення № 1588);
2) Положення про реєстрацію платників ПДВ, затверджене наказом Мінфіну від 14.11.2014 р.№ 1130 (далі — Положення № 1130).
Головна мета змін — привести ці положення у відповідність до чинного законодавства. Звісно, не обійшлося й без косметичних правок. Утім велика кількість змін заслуговує на увагу. Зокрема, податківцям зменшили строки проведення деяких реєстраційних процедур. Тож розгляньмо ті корективи, про які варто знати платникам податків
Реєстрація бізнесу за добу
Раніше взяття на облік платника податків за основним місцем обліку податківці здійснювали не пізніше наступного робочого дня з дня отримання відомостей із реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, чи заяви від платника податків. Починаючи з 16.10.2015 р. це слід зробити в день отримання відомостей із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців (п.п. 3.7 і 6.4 Положення № 1588). І цього ж дня контролери повинні передати до Єдиного державного реєстру дані про таку реєстрацію платника податків.
Узяття на облік нерезидентів
У разі отримання іноземною компанією, організацією чи дипломатичною місією майнових прав на нерухомість або землю в Україні, які підлягають оподаткуванню, якщо спосіб і мета отримання цього майна не потребують створення такою компанією (організацією) відокремленого підрозділу чи постійного представництва нерезидента в Україні, такий нерезидент за місцезнаходженням відповідного об’єкта стає на облік у Податковій.
Наказ № 747 відкоригував перелік документів, які подають такі нерезиденти до Податкової, щоб стати на облік, і тим самим узгодив п. 4.4 Положення № 1588 із п. 64.5 ПКУ.
По-перше, перелік документів зменшився на одну позицію, а саме — із нього виключили документи, якими підтверджують або обґрунтовують те, що спосіб і мета отримання майна не потребують створення такою компанією (організацією) відокремленого підрозділу чи постійного представництва нерезидента в Україні й володіння таким майном іноземною компанією є тимчасовим із подальшим відчуженням.
По-друге, його поповнили новою позицією — поданням копій документів (із пред’явленням оригіналів), якими підтверджуються повноваження представника платника податку й відомості, зазначені в заяві.
По-третє, тепер необхідно подавати нотаріально засвідчену копію правовстановлюючих документів, якими підтверджується право власності на нерухомість або право власності чи користування земельною ділянкою, виданих і зареєстрованих на ім’я нерезидента вповноваженими органами України (раніше можна було обійтися без нотаріального засвідчення цих копій).
Облік за неосновним місцем обліку
Нині за зверненням до податкового органу за основним місцем обліку платник податківможе отримати перелік контролюючих органів, у яких він перебуває на обліку за неосновним місцем обліку (п. 7.4 Положення № 1588).
Зняття з обліку
Збільшилася кількість підстав для відмови контролюючим органом у держреєстрації припинення юрособи. Тепер перепоною в цьому можуть стати всі незавершені митні процедури (п. 11.27 Положення № 1588).
Підприємцям, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія чи територія проведення АТО, після держреєстрації припинення підприємницької діяльності дозволили проходити процедури, пов’язанні зі зняттям з обліку, за місцем їх перебування. Для цього треба звернутися до відповідного податкового органу та документально підтвердити особу й місцеперебування (п. 11.32 Положення № 1588). Податківці в листі від 23.10.2015 р.№ 39139/7/99-99-11-01-01-17 мотивують це нововведення бажанням забезпечити проведення остаточних розрахунків із податків від провадження підприємницької діяльності такими фізособами.
Відомості про осіб, відповідальних за ведення обліку
Податківці тепер оновлюють інформацію стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського й/чи податкового обліку юрособи, у Єдиному банку даних юридичних осіб, зокрема, на підставі реєстраційної заяви платника ПДВ (про реєстрацію, перереєстрацію чи внесення змін), якщо така реєстраційна заява була подана в один зі способів, визначених п. 183.9 ПКУ, і задоволена контролюючим органом. За таких умов платник податків звільняється від подання до Податкової заяви за формою № 1-ОПП у зв’язку зі зміною зазначених вище відомостей (п. 9.3 Положення № 1588).
Скорочені строки ПДВ-реєстрації
У Положенні № 1130 скоротили строки проведення деяких реєстраційних процедур. Отже,податківці впродовж 3-х робочих днів (а не 5-ти, як було раніше) повинні:
• реєструвати особу платником ПДВ (пп. 3 п. 3.5 Положення № 1130). Адже саме такий строк установлено в п. 183.9 ПКУ;
• звернутися до особи з письмовою пропозицією надати нову заяву про реєстрацію платником ПДВ із зазначенням підстав неприйняття попередньої (п. 3.9 Положення № 1130);
• унести до реєстру суб’єктів спеціального режиму оподаткування запис про реєстрацію сільгосппідприємства як суб’єкта спеціального режиму оподаткування з ПДВ або письмову відмову в реєстрації (п. 6.5 Положення № 1130);
• зняти сільгосппідприємство з реєстрації як суб’єкта спеціального режиму оподаткування з ПДВ за процедурами перереєстрації (п. 6.22 Положення № 1130);
• сформувати й надіслати довідку з реєстру платників ПДВ у відповідь на електронний запит від платника ПДВ (п.п. 7.7 і 7.8 Положення № 1130). Хоча ПКУ на це відводить податківцям 5 робочих днів (пп. 183.13.2).
Витяг із реєстру платників ПДВ
Його форму виклали в новій редакції (див. додаток 13 до Положення № 1130). Перше, що привертає увагу, — структурована форма витягу. Також у формі № 2-ВР, окрім реквізитів основного рахунка в системі електронного адміністрування ПДВ, тепер указують і реквізити додаткового рахунка в системі електронного адміністрування ПДВ платника — сільськогосподарського підприємства, що обрав спеціальний режим оподаткування, призначеного для перерахування коштів на його спеціальний рахунок.
Якщо особа обрала спосіб отримання витягу безпосередньо в контролюючому органі, але протягом 2-х робочих днів від дня надходження до Податкової запиту не отримала витяг із будь-яких причин, його зберігають у реєстраційній частині облікової справи платника податків (пп. 2 п. 7.6 Положення № 1130). Нагадаємо: раніше в такій ситуації податківці надсилали витяг поштовим відправленням із післяплатою за рахунок одержувача за місцезнаходженням (місцем проживання) платника ПДВ.
Платник ПДВ або представник платника може отримати витяг у контролюючому органі в будь-який час до дати анулювання реєстрації, або виникнення змін у даних про платника ПДВ, або зміни контролюючого органу, які зазначаються у витягу, у випадках коли:
• особа обрала спосіб отримання витягу поштою, але пошта не може вручити платнику ПДВ витяг у зв’язку з незнаходженням посадових осіб, відмовою прийняти такий витяг, відсутністю за місцезнаходженням (місцем проживання) платника ПДВ;
• особа обрала спосіб отримання витягу безпосередньо в контролюючому органі, але протягом 2-х робочих днів від дня надходження до Податкової запиту не отримала витяг із будь-яких причин.
Особа, яка отримує витяг, має пред’явити паспорт або інший документ, що посвідчує особу (пп. 4 п. 7.6 Положення № 1130).
Договори про спільну діяльність та управління майном
Ураховуючи зміни в ПКУ з 01.01.2015 г. щодо порядку оподаткування таких договорів, у п. 1.7 Положення № 1588 зазначено нові тлумачення термінів:
• уповноваженої особи, яка веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юрособи;
• управителя майна за договорами управління майном.
Оскільки для таких осіб ПДВшна реєстрація є обов’язковою, вони повинні відповідати поняттю особи для цілей обкладення ПДВ. Відповідно, ці терміни визначили з використанням поняття особи з пп. 14.1.139 ПКУ.
Також автори змін уточнили: на обліку в контролюючих органах перебувають, зокрема, договори управління майном і договори про спільну діяльність на території України без створення юридичних осіб, за якими здійснюються операції з постачання товарів/послуг, що підлягають обкладенню ПДВ (окрім договорів, за якими здійснюють управління активами інститутів спільного інвестування, фондів банківського управління, фондів фінансування будівництва та фондів операцій із нерухомістю, створених відповідно до закону).
Нині підставою для взяття на облік договору (угоди), окрім наданого пакета документів, подання яких передбачено Положенням № 1588, є прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію платником ПДВ уповноваженої особи (для договору про спільну діяльність) або управителя майна (для договору управління майном) (п. 3.5 Положення № 1588). Для цього вповноважена особа/управитель майна разом з іншими документами, необхідними для взяття на облік договору, подає до Податкової за основним місцем обліку реєстраційну заяву платника ПДВ (п.п. 4.6, 4.7 Положення № 1588 і пп. 6 п. 3.5 Положення № 1130).
Відмовити вповноваженій особі чи управителю майна в узятті на облік договору можуть за умови, якщо до заяви за формою № 1-ОПП не додано реєстраційну заяву платника ПДВ або за результатами розгляду реєстраційної заяви платника ПДВ контролюючий орган відмовляє в реєстрації особи як платника ПДВ (п. 4.11 Положення № 1588).
Побільшало підстав і для зняття з обліку договорів про спільну діяльність і управління майном. Нині такою підставою може стати й анулювання реєстрації платником ПДВ. Звісно, за умови відсутності грошових зобов’язань і податкового боргу чи після їх погашення (п. 11.34Положення № 1588).
У п. 3 Наказу № 747 установлено перехідне правило. У ньому зазначено: уповноважені особи за договорами про спільну діяльність та управителі майна за договорами управління майном, які станом на дату набрання чинності Наказом № 747 (16.10.2015 р.) не зареєстровані платниками ПДВ, утратили ознаки платників податків за такими договорами:
• із 01.01.2015 року, якщо вони не були зареєстровані як платники ПДВ за цими договорами чи анулювання їх реєстрації як платників ПДВ за такими договорами здійснено раніше 01.01.2015 р.;
• із дати анулювання їх реєстрації як платників ПДВ за такими договорами, якщо таке анулювання здійснено після 01.01.2015 р.
Водночас зняття зазначених договорів з обліку в контролюючих органах здійснюється за самостійними рішеннями таких органів (без подання заяви за формою № 8-ОПП) відповідно до п. 11.34 Положення № 1588.
Ірина ПРИЙМАК,
к.е.н., податковий експерт, м. Львів