Щодо оплати листка непрацездатності з позначкою: був у стані алкогольного сп’яніння

Липень 22, 2014 0 By admin

Чи оплачується листок непрацездатності і за рахунок якого фонду, якщо працівник у вихідний день потрапив в аварійну ситуацію в нетверезому стані (листок з приміткою: був у стані алкогольного сп’яніння)?
   
Згідно зі ст.36 Закону України від 18.01.2001р. №2240-ІІІ “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” (далі — Закон) допомога по тимчасовій непрацездатності у зв’язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних з таким сп’янінням, не надається.
   
Причинно-наслідковий зв’язок між сп’янінням та травмуванням установлює комісія із соціального страхування підприємства, де працює потерпілий.
   
Саме комісія із соціального страхування, яка виконує свої функції відповідно до Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 23.06.2008 р. №25, після розслідування обставин та з’ясування причин нещасного випадку невиробничого характеру має аргументовано вирішити: надавати або відмовити в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності.
   
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 р. №270 “Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру” в процесі розслідування нещасних випадків невиробничого характеру беруться до уваги листок непрацездатності, пояснення потерпілого, свідчення очевидців, матеріали ДАІ, слідчих органів. Якщо травма невиробничого характеру сталася з вини інших юридичних або фізичних осіб, комісія із соціального страхування ініціює перед робочим органом відділення Фонду питання про відшкодування Фонду витрат на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з травмою невиробничого характеру за рахунок винних осіб.
   
За статтею 35 Закону допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення МСЕК інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення застрахованої особи в період утрати працездатності в порядку та розмірах, установлених законодавством.
   
Перші п’ять днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, оплачуються власником або уповноваженим ним органом за рахунок коштів підприємства, установи, організації за місцем роботи в Порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001р. №439.   
   

Сектор надання матеріального забезпечення
Рівненського обласного відділення
Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

   
Як надається допомога по тимчасовій непрацездатності, якщо в листку непрацездатності, є позначка про алкогольне сп’яніння застрахованої особи. Під час отримання травми застрахована особа перебувала в автомобілі як пасажир, винуватцем ДТП є водій автомобіля.
   
Відповідно до п. 5 ст. 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 року №2240-ІІІ (далі Закон №2240-ІІІ) допомога по тимчасовій непрацездатності у зв’язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних з таким сп’янінням, за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не надається.Згідно п. 3 ст.50 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 року №2240-ІІІ рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається ) на підприємстві, в установі, організації.
   
Відповідно до п. 3.1.1 Положення «Про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації» затверджене Постановою Правління ФСС з ТВП від 23 червня 2008 року, №25 комісія (уповноважений) із соціального страхування приймає рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітністю та пологах, на поховання) і передає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо. Приймає рішення про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково). Перевіряє правильність видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
   
У разі, коли в листку непрацездатності є позначка, що застрахована особа на момент отримання травми була у стані алкогольного сп’яніння, комісія із соціального страхування підприємства з’ясовує обставини травмування і встановлює причинний зв’язок травми з вживанням алкоголю. Якщо такий зв’язок встановлено, комісія приймає рішення про відмову в наданні допомоги. У випадку, коли травма не пов’язана з вживанням алкоголю, допомога надається на загальних підставах. Таким чином, остаточне рішення щодо надання допомоги по тимчасовій непрацездатності або відмови в призначенні допомоги повинна прийняти саме комісія із соціального страхування створена на підприємстві.
   

Київське міське відділення
Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності