Роздрібний акциз відображено в чеку за непідакцизними товарами: який порядок дій

Червень 1, 2015 0 By admin

Підприємство встановило РРО. Утім, новий апарат почав нараховувати роздрібний акциз на всі товари. Несправність помітили не відразу, а лише тоді, як видали покупцям декілька чеків.
Скажіть, будь ласка, як діяти в такому випадку?

ВІДПОВІДЬ: РРО може неправильно працювати через вихід із ладу, помилку програмування апарата чи помилку оператора (касира). Розглянемо, що потрібно робити в зазначених випадках.

Помилка оператора (касира)

РРО може вибивати роздрібний акциз на непідакцизні товари через помилку оператора (касира). Скажімо, останній уніс до РРО нарахування податку на безалкогольні напої. Тому до Центру сервісного обслуговування (далі — ЦСО) звертатися не потрібно і слід самому внести зміни.

Про те, як виправляти помилки при проведенні розрахунків через РРО, ідеться в п. 7 р. III Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міндоходів України від 28.08.2013 р. № 417 (далі — Порядок № 417). Тож виправити помилки в РРО (реєстрацію видачі коштів або скасування помилкової суми) можна двома способами:

1) шляхом реєстрації від’ємної суми;

2) за допомогою операції «службова видача», якщо алгоритм роботи РРО не забезпечує окремого накопичення у фіскальній пам’яті від’ємних сум розрахунків.

Водночас якщо РРО дозволяє, то виправлення необхідно робити першим способом. Інакше можуть бути штрафи за нероздрукування відповідного розрахункового документа (фіскального касового чека видачі коштів) (п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р.№ 265/95-ВР, далі — Закон про РРО).

У разі якщо сума повернення понад 100 грн, то ще слід скласти Акт про видачу коштів(п. 8 р. ІІІ Порядку № 417). Акт повинен містити дані документа, що встановлює особу покупця, який повертає товар (відмовляється від послуги); відомості про товар (послугу); суму виданих коштів; номер, дату й час видачі розрахункового документа, який підтверджує купівлю товару (отримання послуги).

Вихід РРО з ладу або помилка програмування

Роздрібний акциз із продажів застосовують лише до підакцизних товарів — алкогольних напоїв, тютюнових виробів, нафтопродуктів. Відповідно, якщо РРО вибиває чеки з акцизним податком на всі товари, то необхідно вжити заходів для усунення недоліків роботи апарату.

Для цього потрібно негайно звернутися до ЦСО. Законодавець зобов’язує ЦСО відновити роботу РРО протягом 72 годин у разі його виходу з ладу (ст. 14 Закону про РРО). Залежно від потреби спеціалісти Центру перепрограмовують, ремонтують чи замінюють несправний РРО.

Вважаємо, що дії при помилці програмування РРО аналогічні до тих, які відбуваються під час виходу з ладу, адже РРО належно не відображає проведення розрахункових операцій.

Як виправити нарахування акцизу у фіскальних касових чеках?

При здійсненні розрахункової операції в суб’єкта господарювання виникають податкові зобов’язання з акцизного податку (п. 216.9 ПКУ). А отже, помилково пробиті через РРО суми роздрібного акцизу мають відображатись у декларації з акцизного податку. Щоб цього не сталося й дані РРО відповідали даним податкової звітності, необхідно виправити помилку.

Передусім варто спробувати повернути зайво отримані кошти покупцям, як згадано вище, через «службову видачу». Утім у несправному РРО «службова видача» може не працювати. Тому можна скористатися допомогою розрахункової книжки для виправлення помилково нарахованого акцизу.

Ще для документування такої операції складають або:

  • Акт про видачу коштів (якщо кошти повертаються покупцю), или
  • Акт про скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку (якщо покупець оплатив товар за помилковим чеком, а за поверненням коштів не звернувся). У документі вказують дані про помилкову суму й реквізити помилкового розрахункового документа.

Зауважимо, що хоча обов’язок складання акта визначено, лише якщо сума виправлення перевищує 100 грн, але в нашому випадку, навіть якщо акти будуть на меншу суму, усе одно краще їх зробити для посвідчення усунення помилки.

Окрім акта, виправлення помилки можна підтвердити бухгалтерською довідкою про помилково утримані й повернені суми акцизного податку для того, щоб унеможливити потрапляння таких сум у звітність з акцизного податку. Водночас бухдовідка повинна містити обов’язкові для первинних документів реквізити, визначені ч. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» від 06.02.2015 р. № 996-XIV.

Як відображати розрахункові операції в період несправності РРО?

Відповідь на це запитання прямо дає ст. 5 Закону про РРО. Ви маєте два варіанти дій:

1. Використовувати зареєстрований резервний РРО. Зрозуміло, що такий варіант прийнятний за наявності такого РРО.

2. Проводити розрахункові операції з використанням книги обліку розрахункових операцій (КОРО) та розрахункової книжки (РК). Водночас покупцям із розрахункової книжки видають розрахункові квитанції. Працювати без РРО дозволено не більше ніж 72 години.

Окрім того, після встановлення відремонтованого РРО необхідно провести через РРО суми розрахунків за час роботи з використанням розрахункової книжки, якщо відбулось обнулення оперативної пам’яті — за час роботи, що передував виходу РРО з ладу окремо за кожною ставкою ПДВ, після чого слід виконати Z-звіт. За потреби виконується операція «службове внесення» на суму готівки, що зберігається на місці проведення розрахунків (п. 9 р. III Порядку № 417).

Яка відповідальність за помилково відображений акциз?

Штрафи згідно зі ст. 17 Закону про РРО у зв’язку з нарахуванням зайвого акцизу не застосовуватимуться. Про подібні порушення в зазначеній статті не згадується. Однак цілком імовірним є застосування штрафів, передбачених ст. 1552 КпАП «Обман покупця чи замовника», якщо гроші покупцю не повернули. Їхній розмір становить від 34 до 255 грн і від 340 до 850 грн при повторному порушенні протягом року. Накладення таких штрафів пояснюється тим, що за рахунок помилкового акцизу відбулося перевищення встановлених для покупців цін.

Богдан ПІДЦЕРКОВНИЙ,

бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»