Послуги нотаріуса: який документ буде розрахунковим

Липень 12, 2015 0 By admin

Наш працівник оплатив готівкою послуги приватного нотаріуса. Як підтвердний документ нотаріус видав довідку, де вказано суму оплати.

Підкажіть, будь ласка, чи достатньо такої довідки для підтвердження оплати нотаріальних послуг, чи потрібен чек РРО. розрахункова квитанція тощо? Чи можна долучати її до авансового звіту?

ВІДПОВІДЬ: Виданої нотаріусом довідки цілком достатньо для підтвердження понесених витрат. Та, зрозуміло, тільки нашого слова замало — потрібні непохитні докази Не будемо затуманювати розум бухгалтеру й дамо чіткі рекомендації, які стовідсотково будуть до душі.

• Нотаріус — суб’єкт господарювання. Почнемо з того, що діяльність приватних нотаріусів — це незалежна професійна діяльність (пп. 14.1.226 Податкового кодексу України Окрім того, нотаріус не може займатися підприємницькою або адвокатською діяльністю Також заборонено бути засновником адвокатських об’єднань та перебувати на держслужбі або службі в органах місцевого самоврядування й працювати в інших юросіб. Табу для нотаріуса — входження самостійно, через представника або підставних осіб до складу правління чи інших виконавчих органів госпорганізацій, кредитно-фінансових установ. Додатково нотаріус не вправі виконувати іншу оплачувану роботу. Зелене світло дали лише викладацькій, науковій і творчій праці у вільний від роботи час. Ці норми прописано в ст. З Закону України “Про нотаріат” від 02.09.1993 р. № 3425 XII (далі Закон про нотаріат). Тобто висновок одностайний: приватні нотаріуси не належать до суб’єктів підприємницької діяльності. Що це означає? Розкриємо карти.

• Закон про РРО сфера впливу. Наш читач поцікавився: “Можливо, нотаріус повинен використовувати РРО та видавати фіскальний касовий чек?” Це було б дуже революційно! Усі нотаріуси напружилися в очікуванні відповіді, але… ні! Касовий чек та нотаріус знаходяться в паралельних Всесвітах.

Преамбула до Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.95 р. № 265/95-ВР (далі Закон про РРО) визначає коло його користувачів. Так, він поширюється на всіх суб’єктів господарювання та їхні господиниці, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (преамбула до названого нормативу). Тож маємо, що Закон про РРО не визначає порядку здійснення розрахунків особами, котрі здійснюють незалежну професійну діяльність, зокрема нотаріусами, та не поширюється на них. Не зупиняючись, крокуємо далі.

• Розрахунковому документу бути! Кожен, хто надає послугу, зобов’язаний видати споживачеві розрахунковий документ, що засвідчує цю подію, — п. 8 ст. 10 Закону України “Про захист прав споживачів” від 12.05.1991 р. № 1023- XII.Тлумачення “розрахунковий документ” зі ст. 2 Закону про РРО тут неприйнятне, бо нотаріуси поза межами його дії. Пропонуємо зануритися в спеціальне законодавство.

Так, для обліку нотаріальних дій застосовують реєстри, книги, журнали реєстрації (обліку), передбачені номенклатурою. Цю інформацію ми почерпнули з п. 2.4 Правил ведення нотаріального діловодства, затверджених наказом Мін’юсту України від 22.12.2010 р. № 3253/5. І ні пари з вуст про вимоги до розрахункового документа, який повинен оформити нотаріус. Мовчить про нього й Закон про нотаріат.

На практиці, окрім засвідчених нотаріальних паперів, клієнти нотаріусів як посвідку про надання послуги та визначення вартості отримують квитанцію або довідку. їх зміст майже однаковий, адже головне — не оболонка, а те, що приховує сутність документа. Наприклад, він може мати такий виглядsndt71e3

• Звітування працівника. Тут усе за класикою жанру. Колега, який отримав купюри для оплати послуг приватного нотаріуса, зобов’язаний відзвітувати в бухгалтерію не пізніше наступного робочого дня від дати видачі коштів (абз. 2 п.2.11 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.04 р № 637). Для цього складають Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, за формою, затвердженою наказом Міндоходіві зборівУкраїнивід 24.12.2013 р.№ 845. До Звіту й долучають вищезгадану довідку (або квитанцію), видану приватним нотаріусом.

Далі директор візує Звіт, і справу зроблено: колега відзвітував про витрачені кошти. Бухгалтер у змозі показати витрати на оплату послуг нотаріуса в бухгалтерському та податковому обліку.

Тож. як бачите, жодної китайської грамоти тут немає. А озброєний знаннями бухгалтер — це запорука успіху будь-якої фірми!

Тетяна НИЖНИК