Отже, цей запис необхідно вилучити.

Якщо потрібно повністю скасувати відомості, зазначені в таблицях 5 і 7 Звіту з ЄСВ, подаються тільки скасовуючі документи щодо виявлених недостовірних відомостей про застраховану особу (абз. 2 п. 2 р. V Порядку № 435). Тобто в цьому випадку повністю повторюються відомості, подані в початковій формі таблиці 5 Звіту з ЄСВ за серпень, але вказують тип форми «скасовуюча».

Фактично в цій ситуації разом із поточним звітом формується окремий звіт за серпень, який містить титульний аркуш із позначкою «скасовуюча» і таблицю 5 із типом «скасовуюча».

Зі зразком заповнення скасовуючої таблиці 5 Звіту з ЄСВ за серпень 2015 року можна ознайомитися за посиланням (Зразок 1).

Виправлення даних таблиці 6 Звіту з ЄСВ за серпень

У таблиці 6 Звіту з ЄСВ за серпень 2015 року було відображено нарахований дохід (500 грн) у реквізитах 17 та 18 і зазначено в реквізиті 9 — код застрахованої особи ― «26», у реквізиті 11— місяць ― «082015», у реквізиті 15 — кількість календарних днів цивільно-правових відносин — «1», у реквізиті 20 — суму утриманого ЄСВ ― 13 грн (500 грн × 2,6%), у реквізиті 21 —  суму нарахованого ЄСВ  — 173,50 грн (500 грн × 34,7%).

Оскільки помилка стосується сум нарахованого доходу та ЄСВ,   виправлення здійснюють у поточному Звіті з ЄСВ за жовтень 2015 року.

При виправленні помилок у реквізитах таблиці 6 слід керуватися нормами Порядку № 435, зокрема:

  • реквізити (окрім сум) можна виправити за допомогою типу форм «скасовуюча» і«початкова» (абз. 2 п. 2 р. V Порядку № 435). Однак подання тільки форми «скасовуюча»(без форми «початкова») не передбачене;
  • для донарахування (зменшення) єдиного внеску у зв’язку з виправленням помилки, допущеної в попередніх періодах, застосовуються коди типу нарахувань, передбачені п. 9 р.ІV Порядку № 435 (п. 5 р. V  Порядку).

Для зменшення в таблиці 6 Звіту з ЄСВ сум доходу та нарахованого й утриманого ЄСВ використовують код типу нарахувань «3», який працює як «мінус». Адже з кодом типу нарахувань «3» відображається «сума заробітної плати (доходу), нарахована в попередніх звітних періодах на підставі бухгалтерських і інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку страхувальником самостійно зменшено зайво нараховану суму єдиного внеску».

Водночас для зазначеного випадку заповнюються лише реквізити 6, 7, 8, 9, 10, 11, 17, 18, 20, 21. Реквізити 13–16 немає сенсу заповнювати, оскільки код типу нарахувань «3» працює лише для сум.

Тому фактично виправити реквізит 15 таблиці 6 Звіту з ЄСВ за серпень немає можливості. Але це нестрашно, так як страховий стаж рахується на підставі таблиці 5 Звіту.

Оскільки виправлення помилки відбувається в таблиці 6 поточної декларації звіту з ЄСВ, такий рядок, у якому вказано код типу нарахувань «3», з загального підсумку таблиці 6 відмінусовують.

Зверніть увагу

У підсумку рядків 17–18, 20–21 указують суми за мінусом цифр, наведених у рядках із кодом типу нарахувань 3, 5, 7, 9 і 12. А суми, зазначені в рядках із кодом типу нарахувань  1, 2, 4, 6, 8 і 11, ураховують зі знаком «плюс».

Наведімо приклад заповнення таблиці 6 Звіту з ЄСВ за жовтень 2015 року з виправленням такої помилки. Зі зразком заповнення можна ознайомитися за посиланням (Зразок 2).

Зменшення нарахованого й утриманого ЄСВ у таблиці 1 Звіту з ЄСВ

Суму зменшення ЄСВ у зв’язку з виправленням помилки, допущеної в попередніх звітних періодах, відображають у розділі 7 таблиці 1 Звіту з ЄСВ за жовтень 2015 року. Суми з рядків цього розділу зменшують загальну суму ЄСВ до сплати.

У рядку 7.4 таблиці 1 Звіту з ЄСВ за жовтень 2015 року варто зазначити суму доходу, із якого було зайво нараховано ЄСВ, а також указати зміст помилки: «Зайво нарахований та утриманий ЄСВ за серпень 2015 року на винагороду фізичної особипідприємця».

Зверніть увагу

У цьому випадку сума з рядка 1 таблиці 1 Звіту з ЄСВ НЕ повинна дорівнювати підсумку рядка 17 таблиці 6. Тобто в рядку 1 указують суму всього нарахованого доходу протягом звітного періоду доходу БЕЗ урахування доходів, відображених у таблиці 6 Звіту з ЄСВ із кодом типу нарахувань «3».

До рядка 2 таблиці 1 Звіту з ЄСВ дохід із кодом типу нарахувань «3» теж не потрапить.

У показник «Кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховані виплати» заголовної частини таблиці 1 Звіту з ЄСВ за жовтень 2015 року така особа також не потрапить, оскільки в цьому рядку відображається кількість тих страхованих осіб, яким було нараховано дохід у звітному періоді. Те саме стосується й показника «Кількість осіб, які виконували роботи (надавали послуги) за договорами цивільно-правового характеру».

Зі  зразком заповнення таблиці 1 можна ознайомитися за посиланням (Зразок 3). Показники таблиці 1 формуються на підставі показників таблиці 6 Звіту з ЄСВ.

Ірина ЛІТВІНЧУК,

директор
ТОВ «ТАКС КОНЕКШИНС ГРУП»