Покупець не хоче реєструвати розрахунок коригування: чи можна зменшити податкові зобов’язання
13 березня наше підприємство повернуло отримувачу передоплату й виписало розрахунок коригування. Однак покупець його не реєструє в ЄРПН. Тож як можна зменшити податкові зобов’язання?
ВІДПОВІДЬ: Зменшувати податкові зобов’язання не можна, допоки отримувач не зареєструє розрахунок коригування в ЄРПН. Але в разі затягування із реєстрацією розрахунку коригування покупцю буде тільки гірше. Пояснимо детальніше.
За правилами електронного адміністрування ПДВ, розрахунок коригування підлягає реєстрації отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику. Для цього постачальник направляє складений розрахунок коригування отримувачу та має право зменшити суму податкових зобов’язань за таким розрахунком коригування тільки після його реєстрації в ЄРПН отримувачем (п. 16 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою КМУ від 16.10.2014 р. № 569, далі — Порядок № 569).
Простіше кажучи, законодавством прямо заборонено зменшувати суму податкових зобов’язань, якщо отримувач (покупець) не зареєстрував відповідний розрахунок коригування. Але отримувачу це просто так не минеться.
Нереєстрація розрахунку коригування в ЄРПН не звільняє отримувача від обов’язку зменшити суму податкового кредиту за відповідний звітний період на зазначену в розрахунку коригування суму ПДВ (п. 17 Порядку № 569).
Таким чином, ваше підприємство має право зменшити податкові зобов’язання із ПДВ лише за умови реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування отримувачем. Якщо реєстрація прострочена — розрахунок коригування слід відображати в періоді запізнілої реєстрації. Зареєструвати розрахунок коригування покупець може в строк не пізніше 180 днів від дати його складання. На жаль, починаючи із 2015 року скарга до органу ДФС не дає можливості відобразити вам коригування податкових зобов’язань. Вона лише може викликати перевірку у вашого контрагента.
Вихід — переконати контрагента зареєструвати розрахунок коригування протягом 30 днів після дати його оформлення. Можливо, необхідність відображення розрахунку коригування в податковій звітності стане непоганим стимулом це зробити.
Богдан ПІДЦЕРКОВНИЙ,
бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»