Податкову накладну надіслали до ЄРПН останнього дня, а квитанція надійшла наступного: чи буде штраф за невчасну реєстрацію

Жовтень 10, 2015 0 By admin

Увечері 6 травня ми надіслали податкову накладну до ЄРПН (є повідомлення про отримання звітності від 06.05.2015 р.). Квитанція про реєстрацію надійшла 7 травня. Але 7 травня — це 31-й день після дати складання податкової накладної для платника ПДВ (06.04.2015 р.).
Скажіть, будь ласка, чи потрібно нам сплачувати штраф у розмірі 20%?

ВІДПОВІДЬ: Вважаємо, штраф у такому разі сплачувати не потрібно. Пояснімо детальніше.

Спершу нагадаємо, що в п. 35 підрозділу 2 р. ХХ ПКУ зазначено, що штрафні санкції з абз. 2 п. 1201.1 ПКУ (10%-й штраф у разі затримки реєстрації податкової накладної до 15 днів) не застосовують, якщо порушено строки реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі— ЄРПН), складених у період із 01.02.2015 р. до 01.07.2015 р.

А ось реєстрація в ЄРПН після сплину 30 днів із дати її складання супроводжуватиметься санкціями із п. 1201.1  ПКУ.

Тож, щоб відповісти на поставлене запитання, потрібно з’ясувати, за яких умов податкова накладна вважається зареєстрованою в ЄРПН.

Зокрема, у п. 201.10 ПКУ зазначено: для продавця підтвердженням прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування в ЄРПН є квитанція в електронному вигляді в текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі ДФС є дата й час, зазначені у квитанції про прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття (п. 10 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1246, далі — Порядок № 1246).

Тобто податкова накладна вважається зареєстрованою в ЄРПН тоді, коли була отримана квитанція про прийняття. Така квитанція вам надійшла 31-го дня. Тому суто формальні підстави для сплати штрафу в розмірі 20% від суми ПДВ у накладній податківці можуть знайти.

Однак зауважимо: квитанція, що підтверджує факт реєстрації податкової накладної в ЄРПН, надсилається платнику податків протягом операційного дня, який триває з 0 до 23 години (п.п. 2, 11 Порядку № 1246). І якщо платнику податків протягом операційного дня не було надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в ЄРПН (п. 201.10 ПКУ, п. 11 Порядку № 1246).

Оскільки податкову накладну відправлено до ЄРПН 30 дня (є повідомлення, що підтверджує факт відправки), квитанція про прийняття або неприйняття такої накладної також повинна була надійти 30 дня. Проте квитанція про прийняття надійшла несвоєчасно. Відповідно, податкова накладна вважається зареєстрованою саме 30 дня, і штрафів у розмірі 20% сплачувати не потрібно. Хоча, звісно, спілкування на цю тему із контролерами може відбутися.

Богдан ПІДЦЕРКОВНИЙ,

бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»