Підприємцям на замітку. Які реквізити мають бути зазначені на вашому товарному чеку?

Липень 22, 2014 0 By admin

Порядок оформлення документів при проведенні розрахункових готівкових операцій у торговельній сфері, в сфері громадського харчування та послуг визначено Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфере торговли, громадського харчування та послуг від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі – Закон № 265).

Законодавством передбачено обов’язкове надання покупцеві фіскальних чеків, надрукованих через РРО, або ж відповідних квитанцій, заповнених вручну. Суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та / або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при реалізації товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані надавати покупцю товарів (послуг ) за його вимогою чек, накладну або інший письмовий документ, що засвідчує передачу права власності від продавця до покупця.

Обов’язок надати розрахункові документи беззаперечний. Але однозначної кола і форми розрахункових документів законодавcтвом не визначено. Отже, можуть суб’єкти господарювання видавати товарні чеки в будь-якій довільній формі?

Міндоходів і зборів, на підставі законів № 1023 – XII від 12.01.1991р. «Про захист прав споживачів» та Закону № 265, зазначає, що в товарному чеку має бути напис «Товарний чек», а зміст чека має відповідати вимогам підпункту 3.2 Положення «Про форму та зміст розрахункових документів» № 614 від 02.03.2010 року.

Враховуючи «побажання» податківців, в товарному чеку має бути наступна інформація:

  • напис «Товарний чек»; 
  • ідентифікаційний номер ДРФО – для суб’єктів господарської діяльності, які не є платниками ПДВ (перед номером друкуються великі літери «ІД» – ідентифікаційний код підприємця); 
  • найменування та адресу підприємства (назва та адреса фізичної особи – підприємця – ФОП) 
  • податковий індивідуальний номер платника ПДВ – для платників ПДВ (перед номером друкуються великі літери «ПН»); 
  • дата проведення операції розрахунку; 
  • порядковий номер чека; 
  • форма оплати (чеками, готівкою, картою і т.д.) і сума коштів за певною формою оплати; 
  • назва послуги чи товару; 
  • кількість і вартість послуги або придбаного товару; 
  • ставка ПДВ, позначена літерами, повинна бути розташована праворуч від вартості товару або послуги; 
  • окреме позначення ставки ПДВ у відсотках, загальну суму ПДВ від вартості зазначених у чеку товарів або послуг (для суб’єктів господарської діяльності, зареєстрованих як платники ПДВ); 
  • підсумок вартості придбаного товару або послуги, перед якою друкується слово «Сума» або «Разом».

Отже, «послужний» список обов’язкових реквізитів достатньо. Він передбачає надання покупцю повної інформації про продавця, а також про товар або послугу, яка надається. Багато підприємців недооцінюють важливість оформлення товарного чека, адже від цього не залежить розмір податків підприємця. Однак, якщо товарний чек підприємця не матиме всіх обов’язкових реквізитів, він може бути визнаний недійсним, а це означає, що покупцеві не надано товарний чек. Розглянута ситуації під таким кутом зору вже буде мати сумні наслідки для підприємця. Він може отримати штрафні санкції за оприбуткування торгової виручки. І можливо така точка зору суперечлива, і можливо малоймовірна, але навіщо множити власний ризик? Ми рекомендуємо придбати штам або печатку із зазначенням всіх необхідних обов’язкових реквізитів, які допоможуть виконати вимоги законодавства і зменшать витрати часу.