Особливості роботи підприємця за трудовим договором

Лютий 1, 2017 1 By admin

Підприємець-єдинник ІІ групи працевлаштовується за трудовим договором до юрособи. Які особливості такого працевлаштування? Чи вести на нього трудову книжку? Де його основне місце праці щодо ЄСВ? Чи має він право на ПСП? Як оплачувати лікарняні, надавати відпустку тощо?

Робота ФОПа за трудовим договором: основне місце роботи чи за сумісництвом

Статус громадянина, як підприємця, не перешкоджає тому, аби цей же громадянин, як працівник, уклав трудовий договір з іншим роботодавцем.

Такий підприємець має право працювати на умовах трудового договору як на тому підприємстві, на якому він надає послуги чи виконує роботи за договором цивільно-правового характеру, так і на іншому. У такому випадку, не зважаючи на одночасне виконання робіт (надання послуг) підприємцем, робота цієї особи на умовах трудового договору з відповідним оформленням трудових відносин не може вважатися сумісництвом.

Адже сумісництвом вважається виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або у громадянина (підприємця, приватної особи) за наймом (п. 1 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій, затвердженого наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінфіну від 28.06.1993 р. №43).

Відповідно до листа Мінпраці від 30.11.2005 р. №06-К54813/26 підприємець має право укласти трудовий договір з умовою ведення трудової книжки (це буде його основне місце роботи) і без такої умови (його робота в цьому разі буде вважатися сумісництвом). Статус громадянина як підприємця без створення юридичної особи ніяк не впливає на обсяг його обов’язків і прав як працівника за основним місцем роботи і за місцем роботи за сумісництвом.

Таким чином, фізична особа – підприємець має право працювати на підприємстві на умовах трудового договору. При цьому якщо трудовий договір укладено з умовою ведення трудової книжки, тоді це буде його основне місце роботи, якщо ж без – сумісництвом. Тобто по суті, одночасно одна особа може займатися підприємницькою діяльністю, працювати за основним місцем роботи та за сумісництвом.

ПСП

Згідно з пп. 169.2.3 ПКУ ПСП не може бути застосована до доходу самозайнятої особи від провадження підприємницької діяльності, а також іншої незалежної професійної діяльності. Отже, до доходу у вигляді зарплати, яка не отримується в межах підприємницької діяльності, ПСП може бути застосована.

Тому працівник, який одночасно зареєстрований приватним підприємцем, має право на застосування ПСП до зарплати незалежно від того, отримує він підприємницький дохід чи ні. Підтверджується це роз’яснення в ресурсі «ЗІР» (підкатегорія 103.08.04)*.

Відпустки

Відпустка — час відпочинку, який обчислюється в календарних днях і надається працівникам із збереженням місця роботи і заробітної плати.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 №504/96 право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи.

Підприємці-єдинники 2 групи мають так звану щорічну «податкову» відпустку, адже в цей період єдинники можуть не сплачувати авансові внески з єдиного податку (п. 295.5 ПКУ).

Оскільки підприємець може одночасно працювати за трудовим договором, то законодавством не передбачено надання йому відпуски за основним місцем роботи із обов’язковою прив’язкою до отримання «податкової» відпуски.

Так, отримавши відпуску за основним місцем роботи, така особа може й надалі проводити підприємницьку діяльністю, отримуючи доходи від неї, так і навпаки – працюючи на підприємстві за трудовим договором підприємець може взяти «податкову» відпуску для перепочинку в своїй підприємницькій діяльності, або ж взяти одночасно як «трудову» відпустку, так і «податкову».

Лікарняні

Відповідно до листа ФСС з ТВП від 29.04.2016 р. №5.2-32-670 та роз’яснення ФСС з ТВП на офіційному сайті від 06.07.2016 нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. №1105 не передбачено надання фізособі-підприємцю, яка перебуває у трудових відносинах, матеріального забезпечення, як фізособі-підприємцю.

Отже, фізичним особам-підприємцям, які одночасно працюють у роботодавців на умовах трудового договору (контракту) допомога з тимчасової непрацездатності, допомога у зв’язку з вагітністю та пологами надається лише за місцем їх роботи.

____________________

* Запитання: «Чи застосовується ПСП до заробітної плати ФО, яка зареєстрована ФОП?».