Ненормований робочий день при неповному робочому часі: чи буде право на додаткову відпустку
Юрисконсульт нашого підприємства працює на умовах неповного робочого часу (з понеділка по четвер при п’ятиденному робочому тижні). Його посаду згідно з нашим колективним договором віднесено до списку посад із ненормованим робочим днем, що дають право на додаткову відпустку тривалістю 7 календарних днів.
Підкажіть, будь ласка, чи має право юрисконсульт, який працює на умовах неповного робочого тижня, на таку додаткову відпустку?
ВІДПОВІДЬ: Так, юрисконсульт, який працює неповний робочий тиждень, має право на щорічну додаткову відпустку за ненормований робочий день. Аргументуємо наше твердження.
Пункт 2 ч. 1 ст. 8 Закону про відпустки справді гарантує для працівників із ненормованим робочим днем, відповідно до списків посад, робіт та професій, визначених колдоговором, щорічну додаткову відпустку. Її максимальна тривалість — 7 календарних днів. Тривалість щорічної додаткової відпустки за кожним конкретним видом робіт, професій та посад встановлюють у колективному чи трудовому договорі (ч. 2 ст. 8 Закону про відпустки).
Тонкощі надання такої додаткової відпустки описано в Рекомендаціях № 7. У них також розшифровано поняття “ненормований робочий день”.
Ненормований робочий день — це особливий режим робочого часу, який установлюється для певної категорії працівників у разі неможливості нормування часу трудового процесу. За потреби ця категорія працівників виконує роботу понад нормальну тривалість робочого часу (ця робота не вважається надурочною). Міра праці в даному випадку визначається не тільки тривалістю робочого часу, але також колом обов’язків і обсягом виконаних робіт (навантаженням).
В абз. 2 п. 2 Рекомендацій № 7 чорним по білому написано: для працюючих на умовах неповного робочого тижня (якраз ситуація із запитання) може бути встановлено ненормований робочий день. А коли так, то вони мають право на відповідну щорічну додаткову відпустку. І це ясно як божий день. Адже останню надають як компенсацію за виконаний обсяг робіт, ступінь напруженості, складність і самостійність у роботі, необхідність періодично виконувати службові завдання понад встановлену тривалість [simple_tooltip content=’Урахуйте: власник або уповноважений ним орган не має права систематично залучати працівників, які працюють за ненормованим режимом, до роботи понад установлену тривалість робочого часу (п. 4 Рекомендацій № 7).‘]робочого часу[/simple_tooltip]! (абз. 1 п. З Рекомендацій № 7). Тому те, що колега, скажімо, працював надурочно чотири дні на тиждень а не п’ять (оскільки для нього встановлено неповний робочий тиждень), не позбавляє його права на щорічну додаткову відпустку за ненормований робочий день.
Зверніть увагу!
Ненормований робочий день заборонено встановлювати для працівників, які зайняті на роботі неповний робочий день (абз. 1 п. 2 Рекомендацій № 7). Відповідно, і права на обговорювану додаткову відпустку в них немає. До речі, якщо працівнику встановлено неповний робочий тиждень і одночасно зменшено тривалість робочого дня, то він також не може зазіхати на додаткову щорічну відпустку за ненормований робочий день (див. лист Мінпраці України від 07.05.2002 р. № 010-430).
Тож, юрисконсульт, якому неповний робочий час установлено шляхом зменшення тривалості робочого тижня, має повне право на щорічну додаткову відпустку за ненормований робочий день.