НБУ взявся потрошити web-гаманці українців

НБУ взявся потрошити web-гаманці українців

Липень 19, 2014 0 By admin

NBUНацбанк обмежує в Україні операції з електронними грошима. 17 липня НБУ оприлюднив постанову № 378, якою встановлюється щоденний ліміт на операції з web-коштами на рівні 500 грн, щомісячний – 4 тис. грн, річний – 35 тис. грн.

Ці вимоги набудуть чинності з 25 липня (планованої дати публікації документа), повідомляють Вісті.

У той же час фінансисти відразу уточнюють, всі ці ліміти торкнуться не персонально кожного українця, а лише їх електронних гаманців. Іншими словами, вам, як і колись, ніхто не зможе перешкодити створити з дюжину web-гаманців і з кожного розраховуватися в рамках затверджених Нацбанком лімітів.

«Нова постанова не містить жодних вимог щодо ідентифікації держателів електронних гаманців. Ключове завдання НБУ – забезпечити легітимність і контроль над оборотом електронних грошей в країні. Це абсолютно нормальне бажання, враховуючи суть таких грошей. Допускаю, що через якийсь час регулятор може ініціювати введення процедури ідентифікації держателів електронних гаманців. З тим, щоб ще більше звузити можливості для зловживань », – прокоментував« Вістям »нововведення начальник управління організації термінального бізнесу банку« Національний кредит »Євген Думчев.

Поки в Україні діє лише одне обмеження: людині дозволяється тримати на одному електронному гаманці не більше 8 тис. грн. Інших табу НБУ поки не вводив, і власне мало впливав на ринок електронних грошей: все, що робили чиновники, це вимагали платіжні системи пройти у них обов’язкову реєстрацію. Та й цього домагалися не завжди: наприклад, одна з найбільш популярних в нашій країні систем – WebMoney – так і не пройшла в центробанку всі дозвільні процедури.

Нова постанова Нацбанку – це ніщо інше, як спроба підвищити контроль над інтернет-ринком платежів. Ринком, популярність якого зростає день від дня, але поки лише по світу: згідно з дослідженням WorldPay, частка онлайн-покупок, здійснених за допомогою альтернативних платіжних методів, має зрости на планеті з нинішніх 43% до 59% до 2017

В Україні електронні гроші поки не набули масового поширення, хоча кількість їх користувачів уже вимірюється сотнями тисяч. «Наприклад, у нашої системи близько 200 тис. користувачів, з початку 2014 їх кількість збільшилася майже на 20%. Поки невелика частина населення готова до таких «екзотичним» платіжних інструментів. Але ми розраховуємо, що в міру проникнення інтернету до населення, обсяги онлайн-розрахунків будуть рости », – зазначив у розмові з« Вестями »засновник системи електронних грошей MoneXy Юрій Чайка.

За допомогою електронних грошей українці роблять невеликі покупки, так що поки вони практично не відчують нові обмеження Нацбанку. «Середньостатистичний користувач, який хоче оплатити послуги мобільного оператора, робить операції на 20-40 гривень. При цьому постійний користувач електронного гаманця, який не обмежується оплатою мобільного зв’язку, в середньому поповнює його на 200-250 гривень », – розповіли «Вістям» в прес-службі міжнародної платіжної системи«ГлобалМані ». До речі, там відзначили вплив подій на Донбасі на активність web-платежів. «У зв’язку з трагічними подіями, відбувся певний спад активності користувачів. Однак, вже станом на другий квартал 2014 ситуація почала вирівнюватися: падіння кількості платежів зменшилася на 15% порівняно з січнем-лютим цього ж року », – повідомили в «ГлобалМані».

Оплата мобільного зв’язку – найпоширеніше застосування електронних грошей в Україні. «Також ними платять за ТБ, інтернет, комунальні послуги. Друге і третє місце займають платежі за доставку їжі, ресторани і спеціалізовані продуктові магазини (наприклад, з продажу алкогольних та тютюнових виробів) », – розповіли«Вістям» в Фідобанке.