Із 1 квітня 2017 року реєстрація в ЄРПН податкових накладних і розрахунків коригування може зупинятися

Січень 4, 2017 0 By admin

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо покращення інвестиційного клімату в Україні)» від 21.12.2016 р. № 1797-VІІІ (далі — Закон № 1797) доповнено ст. 201 ПКУ новим пп. 201.16, який регулюватиме порядок зупинення реєстрації в ЄРПН податкових накладних і розрахунків коригування (пп. 4 ст. 94 Закону № 1797).

Так, із 1 квітня 2017 року (п. 1 р. ІІ Закону № 1797) реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування зупинятиметься, якщо така податкова накладна/розрахунок коригування відповідатиме сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення такої реєстрації, передбачених п. 74.2 ПКУ, — п. 201.16 ПКУ. Така процедура має здійснюватися в порядку, визначеному КМУ.

Як визначає нововведений п. 74.2 ПКУ, у ЄРПН проводитиметься постійний автоматизований моніторинг відповідності податкових накладних і розрахунків коригування відповідним критеріям. А зазначені критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, мають визначатися Мінфіном України.

Зауважимо: наразі ні порядку зупинення реєстрація в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування, затвердженого КМУ, ні переліку відповідних критеріїв, затвердженого Мінфіном, немає. Тож, поки що лишається тільки здогадуватися, які причини для відмови в реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування може вигадати законотворець…

Згідно з нововведеним пп. 201.16.1 ПКУ, у разі зупинення реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування платникам податку протягом 1-го операційного дня автоматично надсилатиметься квитанція про зупинення такої реєстрації (в електронному вигляді в текстовому форматі).

У такій квитанції зазначатимуться:

  • порядковий номер і дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
  • визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;
  • пропозиція щодо надання платником податку пояснень і/або копії документів (за виключним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

Знову ж таки, виключний перелік зазначених документів у розрізі відповідних критеріїв має затверджуватися Мінфіном.

Зазначені письмові пояснення та/або копії документів платник ПДВ зможе подати до місцевого контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у відповідній податковій накладній/розрахунку коригування (п. 201.16.2 ПКУ).

Далі такі пояснення та/або документи передаватимуть відповідній комісії ДФС, яка прийматиме рішення про реєстрацію (відмову в реєстрації) податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Порядок роботи такої комісії визначатиметься Мінфіном.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН прийматиметься та надсилатиметься платнику податку протягом 5-ти робочих днів, що настають за днем отримання відповідних пояснень і документів.

Рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути оскаржено в адміністративному чи судовому порядку.