Дитині виповнилося 18 років: що є підставою для припинення стягнення аліментів

Березень 16, 2017 0 By admin

Згідно з постановою, отриманою нашим підприємством  від державної виконавчої служби, з працівника утримували аліменти в розмірі 1/4 зарплати ― до досягнення дитиною повноліття. За словами боржника, повноліття дитини настає в березні 2017 року, але в постанові не зазначено дані про вік і дату народження дитини.
Що є підставою (доказом) для припинення утримання аліментів із зарплати працівника після досягнення дитиною повноліття?

ВІДПОВІДЬ: Для припинення утримання аліментів підставою може слугувати лише постанова виконавця про закінчення виконавчого провадження.

Відповідно до пп. 7 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 р. № 1404-VIII (далі ― Закон № 1404), виконавче провадження підлягає закінченню у разі спливу строку, передбаченого законом для відповідного виду стягнення, крім випадку, якщо є заборгованість зі стягнення відповідних платежів.

Постанова про закінчення виконавчого провадження виноситься в день настання відповідних обставин або в день, коли виконавцю стало відомо про такі обставини (ч. 2 ст. 39 Закону № 1404). Однією з таких як раз і може бути настання повноліття дитини.

У нашому випадку мовиться про аліменти на дитину. Відповідно до ст. ст. 6 і 180 СКУ, батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. А правовий статус «дитини» особа має до досягнення нею 18-ти років (ст. 6 СКУ).

Тобто в день досягнення дитиною 18-ти років фактично виникає підстава для припинення виконавчого провадження щодо стягнення аліментів.

Відповідно до п. 19 р. Х Інструкції № 512/5: виконавець закінчує виконавче провадженняпро стягнення аліментів після закінчення передбаченого законом строку їх стягнення за умови, якщо сума аліментів стягнена в повному обсязі. А за законом строк стягнення спливає в день досягнення дитиною повноліття.

Як діяти підприємству? У пп. 5 ч. 1 ст. 71 Закону № 1404 указано, що виконавець зобов’язаний повідомити про розрахунок заборгованості стягувачу (отримувачу аліментів на дитину) і боржнику (платнику аліментів) зокрема в разі закінчення виконавчого провадження.

А підприємство, установа, організація, ФОП, фізособа, які проводили відрахування (за відсутності заборгованості зі сплати аліментів) після спливу строку, передбаченого законом для стягнення аліментів (тобто після настання повноліття), повертають виконавцю постанову про стягнення аліментів із відміткою про перерахування в повному обсязі стягувачу присуджених йому сум аліментів (ч. 7 ст. 71 Закону № 1404).

Нагадаємо: за кожною постановою про стягнення підприємствами, установами, організаціями, фізособами, фізособами-підприємцями, з якими боржник перебуває в трудових відносинах, щокварталу та після закінчення строку відповідних виплат подається окремий звіт про здійснені відрахування та виплати за встановленою формою додатком 9 до Інструкції № 512/5 (п. 8 р. Х цієї Інструкції № 512/5).

Отже, у випадку досягнення дитиною, на користь якої утримувались аліменти, повноліття, роботодавцям, які відраховували аліменти, потрібно повернути виконавцю постанову про стягнення аліментів. Виконавець же має видати постанову про закінчення виконавчого провадження (за відсутності заборгованості з утримання аліментів) у день закінчення строку (повноліття дитини). Якщо ж він цього не зробив, то зобов’язаний це зробити, отримавши повернений виконавчий документ у зв’язку зі спливом строку виконавчого провадження.

Євген КОШОВИЙ,

незалежний податковий консультант