Доходи ФОП-"єдиноподатника": кроки назустріч здоровому глузду

Січень 17, 2013 0 By admin
Із задоволенням слідкую за трансформацією свідомості податкової служби України щодо визначення доходу фізосіб – «єдинників». Передісторія про оригінальні підходи у визначенні доходу підприємця описана тут.
   
   І ось, спроба номер «раз»: узагальнююча податкова консультація щодо порядку визначення складу доходів суб’єктів господарювання – платників єдиного податку, наказ ДПСУ від 24.12.12. № 1183. Коротко: сенс в тому, що власні кошти підприємця, внесені на рахунок – це все ж його дохід. Однак, як роз’яснює ДПСУ, якщо підприємець вносить на свій поточний
рахунок наявні кошти, які вже були відображені у Книзі доходів, то в призначенні платежу слід вказати «виручка за певний період». Зазначена виручка повторно не включається до складу доходу платника єдиного податку. При цьому (условіе!) сума коштів, внесених на поточний рахунок за певний період, не повинна перевищувати суму доходу, відображену в Книзі за відповідний період. Тим не менше, я на всяк випадок трепетно ​​зберігаю цілу добірку листів ДПСУ з не менш аргументованою позицією і … протилежними висновками.
   
   Спроба номер два. Перекидання коштів з рахунку на рахунок. ДПСУ «виправилася» і розмістила в Єдиній базі податкових знань консультацію про те, що підприємець – «єдиноподатник», перераховуються на розрахунковий рахунок виручку, раніше отриману на другий свій же рахунок, відкритий для здійснення підприємницької діяльності, повторно зазначену суму в дохід включати не зобов’язаний . Амінь. Все хочу запитати, де в НК це написано, але не будемо чіплятися до думки, яке вряди-годи на користь платника податків.
   
   Потрібно сказати ще про латентної небезпеки для платників єдиного податку, яка на перший погляд не видно, але може спричинити за собою серйозні наслідки.
   
   Суть справи. Граничний обсяг доходу єдиноподатника (візьмемо 3-ю групу ЄП) – 3 мільйони гривень. Заробив він, наприклад, мільйон і вирішив перейти на загальну систему оподаткування. І тут його чекає обов’язкова реєстрація платником ПДВ. У свій час (до 6 серпня 2011 року) дохід, отриманий підприємцем на спрощеній системі оподаткування, не враховувався при підрахунку обсягу оподатковуваних операцій у розмірі 300 000 грн. На даний момент (у зв’язку з виключенням с06.08.2011 р. пункту 18 підрозділу 2 Перехідних положень НК) виручка, отримана «єдиноподатником» в період перебування на спрощеній системі, включається в загальний дохід суб’єкта за останні 12 календарних місяців. Це означає що фізособа – «спрощенець», «знявшись» з єдиного податку, вже досягло і перевищило обсяг доходу в розмірі 300 000 грн., Який передбачає обов’язкову реєстрацію платником ПДВ. Строки для обов’язкової реєстрації – не пізніше 10 числа місяця, наступного за періодом перевищення. Санкції за невиконання цієї норми відомі: донарахування ПДВ за ставкою 20% на весь обсяг оподатковуваних операцій (на всю виручку) без права на податковий кредит. Ця точка зору ДПСУ на даний момент дозволяє стверджувати, що «єдиноподатники» у черговий раз знаходяться між молотом і ковадлом.

За матеріалами: Блог Олександри Федак на ЛІГА.Блоги