Чи є підприємство податковим агентом у разі сплати послуг готелю для найманого працівника

Серпень 2, 2016 0 By admin

Підприємство планує відправити працівника в службове відрядження. У зв’язку із цим сплатило послуги проживання в готелі (ФОП на загальній системі оподаткування). Чи потрібно таку сплату включати до звіту форми № 1ДФ?

ВІДПОВІДЬ: У разі якщо сплата вартості таких послуг надходить на рахунок фізичної особи — підприємця від юридичної особи, то, відповідно, таке підприємство є податковим агентом. Тому воно у формі № 1ДФ зобов’язане відобразити виплачену суму під кодом «157», якщо від такого підприємця отримано витяг із ЄДР (підтверджено його підприємницький статус).

Ось тут і розпочинаються проблеми, адже відряджений працівник (або безпосередньо ФОП — надавач послуг) має забезпечити підприємство всією необхідною інформацією — копією витягу з ЄДР, відкритими КВЕДами для того, щоб підприємство виконало функцію податкового агента винятково в частині відображення виплаченого доходу у формі № 1ДФ, тобто без утримання ПДФО та військового збору. Адже:

  • по-перше, якщо підприємство не отримало копії витягу з ЄДР, що є підтвердженням того, що воно мало господарські зв’язки з підприємцем, а не просто з фізособою, то підприємство є також податковим агентом у частині утримання ПДФО та військового збору як для підприємця-загальносистемника, так і підприємця-єдинника (п. 177.8 ПКУ);
  • по-друге, податківці стверджують, що підприємству буде недостатньо лише витягу для загальносистемників, йому потрібно ще знати відкриті КВЕДи підприємця. Адже відповідно до п. 177.6 ПКУ, у разі якщо фізична особа — підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, установленими ПКУ для платників податку — фізичних осіб.

Тобто ця норма встановлює додаткові вимоги щодо необхідності контролю підприємством над видами діяльності під час розрахунків із ФОП: якщо ФОП здійснює операції, котрі не відповідають обраним ним видам діяльності, то отримані ФОП доходи оподатковуються за загальними правилами — ПДФО утримується та сплачується податковим агентом (підкатегорія 103.25 системи «ЗІР», лист ДПСУ від 12.03.2013 р. № 4083/6/23-50.01-14);

  • по-третє, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI, ЄСВ не нараховують, якщо виконані роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, керуючись відомостями з ЄДР. Тому в разі отримання послуги підприємця, КВЕД якої не міститься у витягу з ЄДР, підприємство має нарахувати й утримати ЄСВ із виплаченого доходу такому підприємцю.

Висновок

З огляду на те що на практиці буває важко витребувати в підприємця необхідний пакет документів, аби не утримувати з нього податки та не відображати виплату такого доходу у формі № 1ДФ, радимо розрахунки за послуги проживання для відрядженого працівника проводити саме через таку відряджену особу.