Чи можна скоротити декретну посаду

Жовтень 27, 2015 0 By admin

Працівниця перебуває у відпустці по догляду за дитиною до трьох років. Чи можна скоротити її посаду, якщо на підприємстві плануються зміни в організації виробництва та праці?

ВІДПОВІДЬ: Відповідь на це запитання однозначна — «ні». Для такої відмови є декілька причин.

По-перше. Згідно з п. 4 ст. 4 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки), відпустка по догляду за дитиною є соціальною відпусткою. А право на відпустки забезпечується збереженням посади на її період (ст. 2 Закону про відпустки). До того ж ст. 40 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) забороняє звільнення працівника з ініціативи власника чи вповноваженого ним органу в період його перебування у відпустці. Щоправда, це правило не поширюється на випадок повної ліквідації організації.

По-друге. Стаття 184 КЗпП узагалі забороняє звільняти жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років — якщо дитина потребує домашнього догляду, ч. 6 ст. 179 КЗпП). Це можливо лише у випадку повної ліквідації організації, але таке звільнення допускається за умови обов’язкового працевлаштування жінки.

У разі повної ліквідації підприємства звільнення може відбутися на підставі п. 5 ст. 36КЗпП — у вигляді переведення працівника на інше підприємство (установу, організацію).

Окрім цього, Мінсоцполітики в листі від 13.03.2012 р. № 40/06-187-12 зазначило, що на період відпустки для догляду за дитиною до трьох років за працівником зберігається місце роботи (посада). Тому зазначена посада не підлягає виведенню зі штатного розпису.

Тож якщо повної ліквідації підприємства не передбачається, скорочення посади стане можливим, лише коли працівниця звільниться за власним бажанням або напише заяву на переведення на іншу посаду.

Георгій КЛЯШТОРНИЙ,

податковий консультант