Чи може підприємець уключити витрати на техобслуговування автомобіля до складу витрат?

Липень 21, 2014 0 By admin

У фахівців головного податкового відомства запитали: чи має право фізична особа — підприємець віднести до складу витрат витрати, пов’язані з використанням транспортного засобу (вартість придбання запасних частин, придбання шин, технічного обслуговування тощо)?

Контролери відповіли, що згідно з п. 1 ст. 325 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) суб’єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи. Фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, в тому числі й нерухомого майна комерційного призначення, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати.

Водночас ЦКУ не встановлює такого суб’єкта права приватної власності, як фізична особа — підприємець.

Також податківці зазначили, що ст. 177 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) визначено, що об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій і негрошовій формі) та документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи — підприємця.

Відповідно до п. 138.1 розд. III ПКУ витрати, що враховуються при обчисленні об’єкта оподаткування, складаються з витрат операційної діяльності, які визначаються згідно з п. 138.4, п. 138.6–138.9, п.п. 138.10.2–138.10.4, п. 138.11 ПКУ.

Далі автори консультації перелічили, якими документами слід користуватися при визначені витрат, які належать до технічного обслуговування та ремонту дорожніх транспортних засобів.

Так, у додатках А, Б, В Положення про технічне обслуговування і ремонт дорожніх транспортних засобів автомобільного транспорту, затвердженого наказом Мінтрансу України від 30.03.98 р. № 102 (далі — Положення № 102), наведено примірні переліки операцій із технічного обслуговування автомобільного транспорту.

Операції з обслуговування автомобільного транспорту, що не зазначені у цих додатках до Положення № 102, не належать до технічного обслуговування автомобіля і розглядаються як поточний ремонт.

Водночас автори консультації зазначають: фізичні особи — підприємці на загальній системі оподаткування не мають права включати до складу витрат витрати, пов’язані з використанням транспортного засобу (вартість придбання запасних частин, придбання шин, технічного обслуговування тощо).

Винятком є фізичні особи — підприємці, які здійснюють пасажирські або вантажні перевезення, де транспортний засіб є необхідним та обов’язковим засобом здійснення господарської діяльності.

При цьому всі витрати такого платника податку на техобслуговування транспортних засобів мають бути підтверджені документально, зокрема, актом виконаних робіт із переліком робіт у межах додатків А, Б, В Положення № 102 та відповідними розрахунковими, платіжними й іншими документами, обов’язковість ведення і збереження яких передбачена п. 44.1 ПКУ.  

Категорія 104.05 Інформаційно-довідкового ресурсу «ЗІР»