Чи потрібно друкувати пустий Z-Звіт за день коли не було розрахункових операцій

Липень 15, 2015 0 By admin

Наше підприємство встановило РРО через який приймаємо оплату за оренду. Однак орендні платежі вносять дуже рідко (декілька разів на тиждень). У ці дні ми вмикаємо РРО, пробиваємо кошти від клієнта, формуємо та друкуємо Z-звіт. Бухгалтер десь почула, що навіть якщо за день не було жодної розрахункової операції, то все одно треба надрукувати порожній Z-звіт.

Підкажіть, будь ласка, чи справді це так?

ВІДПОВІДЬ: Якщо ще в минулому році на ця тема булла спірною, то у 2015 році відповідь однозначна. У день, коли фірма не мала розрахункових операцій, дозволено не друкувати порожній Z-звіт. Пояснимо, у чому справа.

Колишня редакція п. 9 ст. З Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.95 р. № 265/95-ВР (далі Закон про РРО) була невблаганна: суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов’язані щоденно друкувати на РРО фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книзі обліку розрахункових операцій (далі КОРО).

Зауважимо: офіційна назва Z-звіту — фіскальний звітний чек. Він є документом установленої форми, надрукований РРО, що містить дані денного звіту (підсумків розрахункових операцій). Під час його друкування інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам’яті РРО (абз. 21 ст. 2 Закону про РРО). Раніше Z-звіт друкували кожного робочого дня підприємства, тобто такого варіанта — щоб організація працювала, а касовий апарат було вимкнено — стовідсотково не було.

Однак новий рік приніс нам кардинальні зміни в Законі про РРО. Зокрема, Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи” від 28.12.14 р. № 71-VIII відкоригував його п. 9 ст. 3. Тож відтепер обов’язок щоденно друкувати Z-звіти лишився тільки в тому випадку, коли здійснювали розрахункові операції.

Розрахункова операція приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), а також видача готівкових коштів за повернений покупцем товар (ненадану послугу).

У разі застосування банківської і 5 платіжної картки розрахунковою операцією вважають оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі ; повернення товару (відмови від послуги). оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

(абз. 4 ст. 2 Закону про РРО)

Відповідно, за відсутності розрахункових операцій Ваша фірма має право не друкувати щоденний Z-звіт.

Увага! Якщо розрахункова операція все-таки була, а фіскальний звітний чек не народився, то не змусять чекати на себе фінансові санкції. Ідеться, зокрема, про штраф у розмірі 20 НМДГ (340 грн) за п. 4 ст. 17 Закону про РРО. Начебто сума невелика, проте в перерахунку на кожен відсутній Z-звіт (у ситуації, коли він потрібен) вийде чимало.

Наостанок нагадаємо: обмежень щодо кількості роздрукування фіскальних звітних чеків не існує. Головне — необхідно їх зберігати, підклеювати в КОРО та заповнювати р. 2 КОРО за кожним Z-звітом окремо (п. 8 гл. 4 р. II Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженого наказом Міндоходів і зборів України від 28.08.13 р. № 417).