Чи показувати в додатку Д1 до декларації з ПДВ розрахунки коригування, якими виправляли помилки в податкових накладних
Ми склали розрахунок коригування, яким виправили помилку в заголовній частині податкової накладної. Чи треба відображати цей розрахунок коригування в додатку Д1 до декларації з ПДВ?
ВІДПОВІДЬ: Ні, не треба. Наразі — розлогіше.
Як відомо, оновлений п. 192.1 ПКУ дозволяє нам складати розрахунки коригування для виправлення помилок у податкових накладних, котрі не пов’язані зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг. При цьому такі розрахунки, як і решта, необхідно реєструвати в ЄРПН (п. 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 р.№ 1246).
Стосовно додатка 1 «Розрахунок коригування сум податку на додану вартість (Д1)» додекларації з ПДВ, то його обов’язково складають у таких випадках:
- під час заповнення рядків 8.1–8.2.3, 8.4–8.4.2 ПДВшної декларації, які відображаютькоригування податкових зобов’язань платника податку (пп. 9 п. 3 р. V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну України від 23.09.2014 р. № 966, далі — Порядок № 966);
- під час заповнення рядків 16.1–16.1.6, які показують коригування податкового кредитуплатника податку (пп. 5 п. 4 р. V Порядку № 966).
Тобто Д1 обов’язково формують лише тоді, коли відбулася зміна податкових зобов’язань та/або податкового кредиту, що впливає на показники ПДВшної декларації. Відповідно, якщо розрахунок коригування на суми ПДВ жодним чином не впливає, то й відображати в Д1 його не треба.
Зауважимо
Схоже питання податківці розглядали в категорії 101.23 «ЗІР». Вони також вважають, що коли обсяги постачання товарів/послуг і, відповідно, сума податкових зобов’язань чи податкового кредиту не змінилися, то підстав заповнювати Д1 немає.
Отже, розрахунки коригування, у яких виправляються помилки, що не пов’язані із сумою компенсації вартості товарів/послуг, не засвітяться в додатку Д1.
Чи потрібно показувати в Д1 розрахунок коригування, яким виправили суму ПДВ у податковій накладній 2014 року?
ВІДПОВІДЬ: Так, потрібно.
Жодних обмежень, спецправил щодо розрахунків коригування до податкових накладних 2014 року в ПКУ немає. Ба більше, про особливості складання та відображення розрахунків коригування до податкових накладних 2014 року податківці зазначили в листі ДФСУ «Про податок на додану вартість» від 17.02.2015 р. № 5292/7/99-99-19-03-02-17. Там фіскали чітко вказали, що такий розрахунок коригування слід відображати в складі декларації за звітний податковий період, на який припадає дата його складання.
Підсумуємо
Отже, сума коригування податкових зобов’язань продавця пройде через рядок 8.1.1 або 8.1.2 декларації з ПДВ, а коригування податкового кредиту покупця — через відповідний підрядок рядка 16 декларації з ПДВ за звітний період, у якому складено розрахунок коригування до податкової накладної 2014 року. Відповідно, такий розрахунок коригування потрапить і в додаток Д1 цієї декларації.
Нагадаємо: розрахунки коригування за податковими накладними 2014 року та січня 2015 року необхідно складати лише в електронній формі. Про це детальніше — у статті «Виправлення помилок у податкових накладних і реєстрація розрахунків коригувань у ЄРПН».
Богдан ПІДЦЕРКОВНИЙ,
бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»