Аліменти із зарплати мобілізованого працівника. Чи потрібно їх утримувати?

Грудень 24, 2014 0 By admin

На підприємстві мобілізовано працівника, із зарплати якого утримували аліменти. Підкажіть, чи утримувати аліменти із середнього заробітку мобілізованого? Якщо так, то чи потрібно робити перерахунок аліментів у разі коригування сум податку на доходи та єдиного внеску із середнього заробітку мобілізованого й повертати працівнику зайво утримані суми?

ВІДПОВІДЬ: Так, із суми середнього заробітку мобілізованого аліменти утримують. А що стосується перерахунку в разі утримання із середньої зарплати мобілізованого податку на доходи та єдиного внеску, наразі все неоднозначно. Подробиці — далі.

Відповідь на перше запитання містить пп. 6 п. 1 Переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затвердженого постановою КМУ від 26.02.93 р.№ 146 (далі Перелік № 146).У ньому читаємо: аліменти утримують із зарплати, що зберігається під час виконання державних і громадських обов’язків, та в інших випадках збереження середнього заробітку.

Тепер щодо другого запитання. Ситуація з оподаткуванням середнього заробітку мобілізованого дуже слизька. Наразі фіскали наполягають на нарахуванні та утриманні з нього як єдиного внеску, так і податку на доходи (див. лист ДФС України від 29.09.14 р. № 5655/7/99-99-17-03-01-17 та роз’яснення в підкатегорії 103.02 ЗІР). Однак ми вважаємо, що середній заробіток мобілізованого податком на доходи та єдиним внеском обкладати НЕ треба. Це прямо дозволено абз. “и” пп. 165.1.1 Податкового кодексу України та п. 7 ст. 7 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 08.07.10 р. № 2464-VI.

Проте якщо, зважаючи на роз’яснення митарів, Ви почали доутримувати із середнього заробітку мобілізованого податок на доходи та єдиний внесок, перерахувати суму аліментів треба обов’язково, адже їх утримують із суми заробітку (доходу) після утримання з нього податків (п. 13 Переліку № 146). У такому разі розмір аліментів, які необхідно виплатити на користь дитини мобілізованого працівника, зменшиться, адже база для їх утримання “схудне” на суму податку на доходи та єдиного внеску.

Одначе, обираючи фіскальний шлях, роботодавцю (більше навіть бухгалтеру) треба налаштуватися на доволі очікуваний головний біль. Адже не виключено, що після затвердження Урядом порядку компенсації з держбюджету середнього заробітку мобілізованим бухгалтери скажуть: “Наша пісня гарна й нова, починаймо її знову”. Тобто всі ці доутримання доведеться сторнувати. Тому ми радимо із цим не поспішати, позаяк чинна нормативна база не те що не зобов’язує це робити, а взагалі містить прямі норми, які звільняють середній заробіток мобілізованого від оподаткування.